W pracy barmana istnieje osiem podstawowych technik, dzięki którym możesz komponować drinki, będące standardami świata, jak również skomponujesz własne, niezwykłe kompozycje.
Wśród najważniejszych technik barmańskich wyróżniamy:
– Shaking
– Stirring
– Building
– Throwing
– Muddling
– Layering
– Flaming
– Blending
Przejdźmy zatem do omówienia każdej z wymienionych technik:
Shaking jest to jedna z najbardziej znanych technik barmańskich, polegająca na mieszaniu składników w shakerze wypełnionym lodem. W metodzie tej można mieszać ze sobą płynne składniki.
Dzięki zastosowaniu shakera uzyskujemy drink o jednolitej strukturze, łącząc ze sobą nawet składniki o różnych gęstościach. Metody tej w większości przypadków nie stosuje się dla szlachetnych alkoholi poddanych procesowi starzenia, takich jak whisky, brandy, koniak etc.
Stirring jest to technika polegająca na mieszaniu składników za pomocą łyżeczki barmańskiej w szklanicy z lodem, w celu odpowiedniego połączenia i schłodzenia drinka. W metodzie tej drink nie jest napowietrzany dzięki czemu jego smak nie jest tak agresywny, jak w przypadku wykonania tego samego drinka za pomocą shakera.
Metodę tę stosujemy przygotowując drinki, w skład których wchodzą alkohole starzone.
Building jest to metoda polegająca na wykonaniu drinka bezpośrednio w szkle, w którym będzie on podawany. Metodę tę stosujemy m.in. wtedy, kiedy w składzie drinka znajdują się napoje gazowane. Po dodaniu napoju pełni on rolę substancji mieszającej. Jeśli nie używamy napojów gazowanych, wtedy przed podaniem drinka krótko mieszamy całość lub podajemy go z mieszadełkiem, tak aby klient sam mógł wymieszać go wg. uznania.
Throwing to jedna z pierwszych technik barmańskich, które zostały wymyślone. Polega ona na przelewaniu przygotowanej mieszanki alkoholi z jednego kubka do drugiego. Obecnie jest bardzo rzadko stosowana. Wykorzystywana jest m.in. podczas wykonywania drinka ‘Blue blazer’.
Muddling to technika polegająca na rozgniataniu owoców i ziół w celu wydobycia ich pełnego smaku i aromatu, oraz uwolnieniu go do alkoholu. Metoda ta jest bardzo popularna i stosowana m.in. w drinkach takich jak Mojito, Mint Julep etc.
Layering to technika polegająca na wykorzystywaniu różnic gęstości składników budowanego drinka. Najczęściej są to drinki podawane w shotach, często składniki drinka nalewane są do kieliszka po łyżeczce, w celu zminimalizowania zjawiska mieszania się alkoholi.
Flaming to technika polegająca na stworzeniu warstwy mocnego alkoholu na powierzchni drinka, a następnie podpaleniu jej.
Blending to technika, w której do przygotowania drinka używamy blendera. Dzięki temu uzyskujemy drink o gęstej strukturze, w której alkohole, owoce, soki, oraz lód tworzą aksamitną całość.
To podstawowe techniki, jednak wymagania teraźniejszego barmaństwa tworzą konieczność łączenia kilku technik podczas tworzenia drinków. Umiejętne łączenie ze sobą tych technik jest wyznacznikiem jak dobrym jesteś barmanem. Często jest też kluczem do zwycięstwa w wielu konkursach barmańskich.
Enjoy!
Podobne wpisy
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:
- podstawy barmaństwa
- barmaństwo
- podstawy barmanskie
- podstawowe drinki
- techniki barmanskie
Dodaj komentarz