Patrząc na niewielkich rozmiarów książkę w gładkiej, szarej oprawie z prostą, aczkolwiek wymowną obwolutą można by stwierdzić, że wszechobecna moda na minimalizm wkroczyła również w świat wydawniczy. Jednak tuż po otwarciu książki wszelkie tego typu myśli możemy wyrzucić w kąt.

wine pocket book

Kilka słów o autorze

W kręgach winiarskich Hugh Johnson’s jest mentorem i można pokusić się o określenie największego znawcy win. Każdego roku wydaje swoją mini encyklopedię i przewodnik po świecie win, czyli Pocket Wine Book. Każdego roku wydawnictwo to sprzedaje się w setkach tysięcy egzemplarzy, co czyni tę książkę bezdyskusyjnym bestsellerem.
Hugh Johnson’s był wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi dla winiarstwa. Otrzymał m.in.francuski Narodowy Order Zasługi i Order Imperium Brytyjskiego. Jego publikacje poświęcone tematyce winiarskiej cieszą się tak wielka popularnością, że konieczne są ich kolejne wydania.

Winiarskie podsumowania i prognozy

W pierwszej części książki znajdziemy kilka rozdziałów poświęconych prognozom winiarskim na rok 2015 i lata kolejne, oraz podsumowanie minionych lat i tego co wniosły do winiarskiego świata.

Autor w oparciu o swoje obserwacje ostrożnie wyciąga wnioski, z których wynika niemała rewolucja w świecie win. Uważa on, że w najbliższym czasie zauważalnie spadnie znaczenie win Francuskich, a świat otworzy się na ciekawe wina z Australii lub Chile. Hugh Johnson’s zwraca również uwagę na przesyt klasycznymi winami i sugeruje, że coraz popularniejsze staną się wina lżejsze, bardziej rześkie, prostsze i pozbawione ciężkiej dębiny.
Ciekawa jest również kwestia win z Chin, o której autor również nie zapomniał napisać kilku zdań. W jego opinii Chiny za 50 lat mogą stać się głównym producentem wina, jeśli utrzymają dotychczasowe tempo tworzenia i rozwoju istniejących winnic i infrastruktury. Jedyną niejasna kwestią jest pytanie, jakie będą to wina?

książka o winie

Największa skarbnica win

W Pocket Wine Book znajdziemy ponad 6000 win z całego Świata.
W książce mieści się  mnóstwo informacji o wyjątkowych rocznikach z każdego z krajów winiarskich charakterystyki poszczególnych szczepów,  przejrzyste tabele roczników. Dowiemy się również jak profesjonalnie dobierać wino do potraw a także nauczymy się kilku nowych winiarskich pojęć, których w książce można znaleźć całą masę.  Autor zdradził też tajniki serwowania win w odpowiedniej temperaturze.

W głównej części książki znajduje się klasyfikacja win podzielonych w oparciu o kraje, w których są produkowane. Autor każdemu z krajów poświęcił kilka zdań, przedstawił główne obszary upraw, charakterystykę ostatnich roczników win, po czym przeszedł do opisu i ocen poszczególnych win.

hugh jonson's

Dla kogo jest ta książka?

Książkę tę szczególnie polecam każdemu pasjonatowi wina, jednak nie tylko. Każdy, kto chciałby w towarzystwie zabłysnąć wiedzą na temat wina, lub planuje wystawną kolację znajdzie w tej książce niezwykle dużo cennych informacji.
Nie wyobrażam sobie również sommeliera, który w swojej biblioteczce nie miałby tej pozycji.

 

Książkę wydano nakładem wydawnictwa Olesiejuk