Jesień zagościła w kalendarzach i za oknami. W zeszłym roku o tej porze proponowałem cydr i drinki na jego bazie. W tym roku udamy się w podobnym kierunku, ale zamiast jabłek wybierzemy  gruszki.

Czym jest ‘Perry’?

W telegraficznym skrócie perry to odpowiednik cydru, do jego produkcji zamiast jabłek wykorzystywane są gruszki. Jest to pół-musujący napój alkoholowy o niskiej mocy powstały z naturalnego soku gruszkowego. Charakteryzuje się on specyficznym dla gruszek słodko-kwaśnym smakiem. Zawiera około 4,5% alkoholu.

Jak podawać ‘Perry’?

Można je podawać zarówno schłodzone, jak i w formie grzańca. Świetnie smakuje podawane solo, jak również w połączeniu z innymi alkoholami, oraz owocami czy korzennymi przyprawami.
Nie bójmy się eksperymentować, ponieważ zarówno cydr jak i perry są niezwykle ‘elastycznymi’ alkoholami w kwestii łączenia w drinkach.

Gdzie szukać?

Perry jest stosunkowo nowym wypustem na polskim rynku, dlatego w mniejszych sklepach próżno go szukać, jednak tak jak w było w przypadku cydru z biegiem czasu będzie można kupić go nawet w osiedlowych sklepach.
Póki co najłatwiej znaleźć perry w większych sieciach handlowych takich jak Tesco, Carrefour, czy Auchan.
W Tesco znajdziemy Dobroński Perry w atrakcyjnej cenie 6,99 zł za 0,75 l.

Łączymy tym razem na gorąco!

Za oknami chłodno, niedawno na kilka dni zagościł nawet śnieg, dlatego warto przygotować rozgrzewający drink na bazie perry, dzięki któremu wzmocnimy odporność i przegonimy jesienną depresję.

Rozgrzewająca gruszka

Kiedy wieczorem zrobi się bardzo zimno, aby uniknąć przeziębienia warto przygotować  smacznego i aromatycznego grzańca.

Składniki:
100 ml woda
cynamon
goździki
imbir
½ pomarańczy
½ limonki
50 ml rum ciemny
50 ml amaretto
750 ml Dobroński Perry
Opcjonalnie:
1-2 łyżeczki miodu

rozgrzewająca gruszeczka (800x533)

Wykonanie:

W garnku gotujemy wodę. Do wrzątku wrzucamy cynamon, goździki, limonkę i pomarańczę pokrojoną w części. Po 2-3 minutach zdejmujemy garnek z ognia i zostawiamy na kilka minut do ostygnięcia. Do gorącego naparu wlewamy likier i rum po czym ponownie wstawiamy na ogień, jednak nie dopuszczamy do zagotowania. Po chwili wlewamy perry, a całość grzejemy jeszcze kilka minut.
Jeśli grzaniec nie jest wystarczająco słodki można doprawić go odrobiną miodu.
Podajemy na gorąco w kubkach lub szklankach z grubego szkła z uszkiem. Najlepiej smakuje podany z czekoladkami, ciasteczkami lub gorącą szarlotką.

Smacznego!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • perry gruszkowe
  • wódka GRUSZKOWA Z AUCHAN
  • cydr gruszkowy
  • dobre perry sklad
  • dobronski perry sklad