Koala jak sugeruje nazwa to piwo w stylu India Pale Ale (IPA) uwarzone na trzech Australijskich chmielach przez limanowski browar Browars.

Koala została uwarzona z wykorzystaniem chmieli Galaxy, Victoria Secret® i Summer. Nie od dzisiaj wiadomo, że chmiele z Australii i Nowej Zelandii cechują się niezwykłymi właściwościami aromatycznymi, przez co zaznaczają swoją obecność niezwykłymi akcentami owoców tropikalnych i żywicy.

Szkoda, że zabrakło w tym piwie eukaliptusa, bo mogłoby to być połączenie na miarę tytułu piwa roku. Jednak nie zmienia to faktu, że kilka chwil spędzonych nad Koalą sprawiło, że poczułem się jak na urlopie. Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych piw z limanowskiego browaru Browars.


Co do goryczki, nie należy ona do najwyższych jednak nie można powiedzieć, że jest niska. Z początku dosyć łagodna stopniowo wzrasta stając się umiarkowana i wyraźna o ziołowo – żywicznym charakterze. Z czystym sumieniem mogę polecić to piwo każdemu, nawet osobom, które niezbyt często sięgają po mocniej chmielone piwa.

Informacje podstawowe

Nazwa: Koala
Browar: Browars
Styl: Australian IPA
Ekstrakt: 14%
Alkohol:   5,6% obj.
Goryczka:  bd

Nota degustacyjna

Oko: Piwo ma barwę jasnego bursztynu lub ciemnego złota. Bardzo ładnie prezentuje się w szkle z delikatną pianą.
Piana: Piana średnio obfita, zbudowana z drobnych pęcherzyków. Całkiem trwała, opada bardzo wolno pozostawiając ładny lacing.
Nos: Zdecydowanie czuć aromaty australijskich chmieli. Zdecydowany i intensywny aromat żywiczny połączony z nutami kwiatowymi, oraz słodyczą owoców tropikalnych, głównie mango i marakui, oraz subtelne nuty biszkoptu. Aromat świeży i pobudzający.
Smak: W smaku pełne, pierwsze skrzypce gra biszkoptowa słodycz połączona ze smakiem ciasta drożdżowego. W tle pojawia się smak kawy zbożowej. Po kilku łykach uwydatniają się nuty owoców tropikalnych na czele z mango, brzoskwini i skórki cytryny. Goryczka umiarkowana, o charakterze ziołowo – żywicznym. Zdecydowanie jedno z najlepszych piw z limanowskiego browaru.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!