Fakir to kolejne piwo z limanowskiego browaru Browars. Tym razem jest to lekkie, cytrusowe i orzeźwiające sesyjne IPA.  Za lekkość i cytrusowy charakter odpowiada dodatek skórki i soku z limonki, oraz liści kaffiru czyli cytrusa pofałdowanego znanego pod nazwą papeda lub limonką kaffir.

Czym tak właściwie jest Session IPA?
Piwo sesyjne to z założenia lekki wariant podstawowego stylu. Sesyjna IPA powinna zatem charakteryzować się niższą zawartością alkoholu, niższym ekstraktem, a co najważniejsze powinna być niezwykle pijalna. Piwa te powinny również posiadać niższą goryczkę niż przedstawiciele głównego stylu.


Fakir to  piwo, które przypadło mi do gustu głównie dlatego, że czasem mam takie dni, że napiłbym się piwa, ale nie mam ochoty na ciężkie, treściwe i mocno nachmielone piwa, a sam widok koncernowych radlerów przyprawia mnie o mdłości. Fakir idealnie wypełnia tę lukę i trafia w mój gust. Ma jednak jedną małą wadę – jeśli zbyt długo stoi w szkle, traci cały gaz i staje się bardzo wodnisty. Dlatego nie należy zbytnio zwlekać z konsumpcją jeśli już wypełniliśmy kufel.

Na koniec tradycyjna nota degustacyjna, która mam nadzieję uzupełni wszystkie moje niedopowiedzenia.

Informacje podstawowe

Nazwa: Fakir
Browar: Browars
Styl: Session IPA
Ekstrakt: 10,5%
Alkohol:  4,0% obj.
Goryczka:  bd

Nota degustacyjna

Oko: Piwo ma zaskakującą intensywną herbacianą barwę. Sięgając po nie spodziewałem się o wiele jaśniejszego piwa, a tutaj takie miłe zaskoczenie.
Piana: Piana niezbyt obfita, zbudowana z drobnych pęcherzyków. Barwa nie jest do końca biała. Bliżej prawdy będzie określenie jej barwy jako ecru, a w języku mężczyzn przybrudzona biel.
Nos: Zdecydowanie rządzą cytrusy, zapach momentalnie pobudza. Wyczuć można aromat limonki, cytryny, pomelo i grapefruita. Wszystko podbudowane lekką słodowością. Aromat zdecydowanie zachęca i zwiastuje przyjemne lekkie piwo.
Smak: W smaku również dominuje cytrusowa kwasowość połączona z przyjemną biszkoptową słodyczą. Całości towarzyszy umiarkowana ziołowo – grapefruitowa goryczka. Bardzo ciekawe i lekkie połączenie.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • piwo fakir ipa