Niby American IPA, ale tak jakby nie do końca. Ponieważ oprócz czystego amerykańskiego chmielu znajdziemy w nim również akcenty pochodzące z  chmielu australijskiego i nowozelandzkiego. Jednak taka mała odmiana nie wyszła temu piwu na złe, a wręcz przeciwnie.
Dla sceptyków- AIPA od Doctor Brew spełnia wszystkie wymagania, które powinno spełniać klasyczne American IPA.

American IPA

American IPA jest piwem niefiltrowanym, dlatego jeśli ktoś chciałby wypić je zaraz po powrocie ze sklepu w pokalu nie zobaczy tej idealnej czystości i klarowności. Ja swoje piwo postawiłem w chłodnym i ciemnym kącie na kilka dni co zaowocowało tym, że praktycznie cały osad opadł na dno tworząc dosyć sporą warstwę, a piwo po nalaniu było idealnie klarowne.


Przejdźmy jednak do sedna całej tej recenzji czyli noty degustacyjnej.

Informacje ogólne:

Nazwa: American IPA
Browar: Doctor Brew
Zawartość alkoholu: 6,2 %
Ekstrakt wagowy: 16 %
Goryczka: 90 IBU

Słody: Pale Ale, Pszeniczny, Karmelowy
Chmiele: Cascade, Galaxy, Magnum, Motueka

American IPA Doctor Brew

Nota degustacyjna:

Barwa: Jak już wspomniałem swoje piwo pozostawiłem na kilka dni, aby cały osad mógł spokojnie osiąść na dnie. Cierpliwość popłaca, ponieważ po nalaniu do szklanki moim oczom ukazało się doskonale miedziane piwo, z przyjemnym ciepłym odcieniem. Naprawdę ciężko było oderwać wzrok.

Piana: W przypadku AIPA, jak to było wiele razy w piwach gdzie połączone były słody Pale Ale i karmelowy piana nie jest zbyt obfita, ale jest dosyć trwała. Zbudowana ze średniej wielkości pęcherzyków. Ma ona ciemno biszkoptową barwę.

Zapach: Doktorzy zamknęli w tym piwie aromat lasu iglastego, ale co to? Limonka i grapefruit na gałązkach sosny? W sumie czemu nie.  Aromat nurtujący, ale bardzo trafnie skomponowany.

Smak: Większość piw w stylu AIPA z polskich browarów jest połączeniem słodyczy i intensywnej goryczki. Tutaj goryczka jest, ale słodycz nie gra z nią wspólnie w duecie. Ale czy to koniecznie tak źle? Dla mnie to bardzo miła odmiana. Z owoców w smaku króluje grapefruit połączony umiejętnie ze słodowymi nutami. Jest ciekawie, ale jak w przypadku każdego AIPA, które piłem będzie to jednorazowa przygoda, która pozostawia miłe wspomnienia.

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • aipa kufel
  • dr brew american ipa osad
  • piwa ciemne
  • piwo craft
  • w jakim kuflu american ipa