Hoppy Birthday Double Oatmeal Stout No. 1 to piwo, które uwarzone zostało na pierwsze urodziny browaru kontraktowego Doctor Brew. Podwójny owsiany stout to niespotykane na polskim rynku piwo.
Kto pił choć jedno piwo z portfolio browaru Doctor Brew wie, że ’doktorzy’ chmielą nie na żarty i taka nazwa ich urodzinowego piwa nie powinna dziwić. Nie powinna, ale jednak dziwi, ponieważ piwo to na przekór temu co możemy przeczytać na etykiecie jest zdecydowanie najmniej chmielone ze wszystkich. Goryczka oczywiście jest, ale nie dominuje swoją mocą i intensywnością. Pełni ona raczej rolę tła- bardzo przyjemnego tła.

Hoppy birthday

Przyjrzyjmy się więc bliżej temu piwu.


Informacje ogólne:

Nazwa: Hoppy Birthday Double Oatmeal Stout No. 1
Browar: Doctor Brew
Zawartość alkoholu: 7,6 %
Ekstrakt wagowy: 18 %
Goryczka: 48 IBU

Słody: Pilzneński, Karmelowy, Czekoladowy, Płatki owsiane
Chmiele: Fuggle
Dodatki: Laski wanilii, Płatki z beczki Sherry Oloroso

doctor brew

Nota degustacyjna:

Barwa: Cóż można by powiedzieć o barwie tego piwa? Jest ciemne jak na dobry stout przystało, przeszło 20% płatków owsianych pozbawiło go krystalicznej czystości, ale nadało mu strukturę podobną do tej jaką ma kakao rozpuszczone w wodzie. Piękny ciemny kawowy brąz uwodzi oczy i wprowadza w błogi stan zachwytu.

Piana: Jak przystało na treściwe piwo, piana jest obfita i trwała. Zbudowana z drobnych pęcherzyków. Posiada ona beżowo- karmelową barwę.

Zapach: Już w pierwszym kontakcie jest ciekawie. Od początku do końca rządzi czekolada, z czasem dołącza do niej kawa i wanilia. Zapach jest konkretny, treściwy, ale nie przytłaczający.

Smak: Tak jak w aromacie, od samego początku wyczuwalna jest czekolada. Goryczka ma delikatny ziołowy charakter, właściwy dla chmielu Fuggle. Piwo pije się bardzo dobrze. Jest treściwe i gładkie. Płatki z beczki po Sherry Oloroso nadały temu piwu wspomnianej gładkości, niwelując część agresywnych smaków chmielu- głównie nuty żywiczne i pikantne.