Jupiler to najpopularniejsze piwo w Belgii, jednak w Polsce niezbyt popularne. Może dlatego, że w smaku bardzo przypomina typowe polskie lagery.
Jego nazwa pochodzi od miasta Jupille-sur-Meuse, czyli miejsca w którym od samego początku jest produkowane. Jego historia zaczyna się w roku 1966, od tego czasu umocniło swoją pozycję wśród piw belgijskich i stało się najchętniej kupowanym piwem w całej Belgii.
Fani piłki nożnej mogą kojarzyć tę nazwę, ponieważ Jupiler jest sponsorem belgijskiej piłkarskiej ekstraklasy, oraz holenderskiej drugiej ligi.

jupiler piwo

Hasłem przewodnim całej marki jest slogan ‘Mężczyźni wiedzą dlaczego’ i nie sposób się z tym nie zgodzić. Jest to piwo uniwersalne. Smakuje dobrze, ale nie wybitnie- co ewidentnie odwzorowuje cel firmy- trafić do szerokiego grona odbiorców, a nie tylko wąskiej niszy dla koneserów.

Rekomendowana temperatura podawania tego piwa wynosi 3 stopnie Celsjusza.
Do jego wytworzenia oprócz słodu jęczmiennego, drożdży i chmielu użyto również słodowanej kukurydzy- prawdopodobnie to ona dopowiada za niezwykle krótkotrwałą pianę.


Na samym początku wspomniałem, że przypomina ono typowe koncernowe lagery. Dlaczego tak uważam? Odpowiedź znajdziesz w poniższej notce degustacyjnej.

 

Informacje podstawowe:

Browar: Pietboeuf Brevery (InBev)
Nazwa: Jupiler
Zawartość alkoholu: 5,2% obj.
Rodzaj: Pale Lager
Cena: Około 7 zł za 0,33l

Jupiler

Nota degustacyjna:

Barwa: Jupiler to piwo o czystej słomkowej barwie z delikatnymi złotymi refleksami. Jeśli ktoś będzie szukać przykładu żeby zobrazować co to znaczy ‘piwo jasne’ będzie on do tego doskonałym przykładem.
Piana: Zdecydowanie jest to najsłabszy element tego piwa. Znika ona szybciej niż zajmuje nalanie piwa do pokala. Piana jest średnioziarnista co zaowocować powinno naprawdę długotrwałą koroną z piany, jednak widocznie dodatek słodu kukurydzianego znacząco zmienia strukturę piwa.
Aromat:
Zapach niczym specjalnym nie zachwyca. Głównie  wyczuwalny jest chmiel, aromaty słodowe, alkohol, w tle majaczy zapach chleba, jednak jest on bardzo subtelny.
Smak:
Piwo w smaku prezentuje głównie wytrawną goryczkę, dla której tło stanowi typowy smak jasnych słodów. Jupiler to piwo o dosyć intensywnym nagazowaniu, które dosyć szybko staje się umiarkowane, dlatego z samego początku goryczka wydaje się bardzo intensywna, jednak z czasem staje się stonowana i trwa naprawdę długo, co jest bezdyskusyjną zaletą tego piwa.

jupiler opinie

Na koniec podsumujmy co można powiedzieć na temat Jupilera. Jest to typowe piwo do picia bez okazji- czyli tak jak Belgowie lubią najbardziej- nie dziwi zatem fakt, że piwo to w Belgii można kupić nawet w automatach tak jak u nas np. Coca-Colę.
Wracając do stwierdzenia z początku wpisu, że jest to piwo przypominające typowe koncernowe lagery, ale o cenie kilkakrotnie wyższej niż rodzimy produkt, zrozumiałe jest dlaczego nie zrobiło ono w Polsce zawrotniej kariery.

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • jupiler piwo
  • piwo jupiler
  • jupiler
  • https://moje-drinki pl/kufel-w-dlon-10-jupiler/
  • jupiler piwo recenzja