Dzisiaj zajmiemy się niekwestionowanym królem wśród piw belgijskich jeśli chodzi o popularność. Palm, bo o nim mowa to piwo produkowane od 1904 roku. Jego ojcem jest Artur Van Roy, który wyprodukował je specjalnie na konkurs organizowany przez najlepsze belgijskie szkoły piwowarstwa. Po pierwszej wojnie światowej browar został znacznie zmodernizowany i przebudowany, dzięki czemu uzyskał możliwość produkowania piwa na wielką skalę. Sukcesy browaru i wzrost popularności jego piw pociągnął za sobą rozrost firmy i przejęcie okolicznych browarów, dzięki czemu Palm stał się jednym z najpopularniejszych browarów w Belgii.

Palm piwo opinia

Sprawdźmy zatem co stoi za tak wielką  popularnością piwa Plam!

 

Informacje podstawowe:

Browar: Palm Breweries
Nazwa: Palm Speciale Belge Ale
Ekstrakt: 12% wag.
Zawartość alkoholu: 5,4% obj.
Rodzaj: Ale
Cena: Około 8 zł za 0,33l

 Palm piwo smak

Nota degustacyjna:

Barwa: Nalewając Palm do pękatego pokala doskonale uwydatnia się jego intensywnie bursztynowy kolor uzyskany dzięki zastosowaniu palonego słodu. Jest czyste i przejrzyste, bez mętności i osadów.

Piana:  Nie jest to najmocniejszy element tego piwa. Z chwilą nalania jest bardzo intensywna, jednak jej gruboziarnistość sygnalizuje, że nie będzie trwać długo. Tak taż się dzieje i znika ona w przeciągi chwili pozostawiając na powierzchni piwa delikatną warstewkę piany o grubości kilku minimetrów.


Aromat: W zapachu od pierwszych chwil dominują drożdże, są one przecież symbolem belgijskiego piwowarstwa. Świeżości dodaje aromat świeżego chmielu, oraz nuty owocowe, ciężko jednak dokładnie rozpoznać jakie mogą to być owoce- najbliżej im do mieszanki bananów i późnej odmiany jabłek.

Smak: Palm to piwo o delikatnej i krótkotrwałej kwaskowatości połączonej z odrobiną słodkiego karmelu, w końcówce pojawia się owocowo- chmielowy finisz- znów wyczuwalny jest jakby delikatny smak bananów. Palm w przeciwieństwie do innych opisywanych wcześniej piw belgijskich jest znacznie mniej treściwy, przez co bardzo krótko pozostaje na języku i podniebieniu. Słuszne jest w tym przypadku powiedzenie, że ‘wchodzi jak woda’.

 Palm piwo

Trzeba przyznać, że jest to piwo wyjątkowe, może nie wybitne, ale zasługujące na znaczną uwagę. Zaczynając jego ocenę i opis w myślach porównywałem go do polskich lagerów, jednak im dalej zagłębiałem się w jego strukturę tym mniej miał on z nimi wspólnego. Warto spróbować tego piwa- nie ze względu, że jest ono modne, ale dlatego że oferuje ono znacznie więcej niż można było by się spodziewać.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • piwo palm
  • carrefour pl piwo puszka 0 33l
  • piwo palm cena
  • palm z kuflem
  • speciale palm ile kosztuje piwo