Przyszedł czas na kolejne piwo z browaru Marcel. Tym razem jest to CASE czyli piwo w stylu American Pale Ale. Osobiście uwielbiam piwa, do których dodawane są płatki owsiane – tak, CASE to American Pale Ale uwarzone z dodatkiem płatków owsianych.
Chmiele jakich użyto do produkcji piwa to Citra, Mosaic i Columbus. Jest to bardzo ciekawa i obiecująca mieszanka – owoce tropikalne, cytrusy i żywyczno-ziołowy aromat.

W internecie pojawiło się klika opinii według, których wyczuwalna była w tym piwie delikatna siarka. Prawdopodobnie była to kwestia zbyt krótkiego wyleżakowania, bo z tego co wiem, wody z okolic Szczyrzyca nie mają problemów z zasiarczeniem. We wpisie poświęconym ASAP – American Amber Ale z Browaru Marcel wspomniałem, że mam zwyczaj odstawiania piwa na kilka dni-tygodni do piwniczki. CASE czekało na swój czas prawie dwa tygodnie w stałej temperaturze około 10˚C. Podczas degustacji nie wyczułem w aromacie ani siarki, ani innych niekorzystnych zapachów.


Przyjrzyjmy się więc dokładnie jak wypadła APA z browaru Marcel.

Informacje podstawowe

Nazwa: CASE
Browar: Browar Marcel
Styl: American Pale Ale (APA)
Ekstrakt: 14% wag.
Alkohol: 5,7% obj.
Goryczka: 40 IBU

Nota degustacyjna

Oko: Jak wspomniałem wcześniej, piwo odczekało w piwniczce prawie dwa tygodnie, dzięki czemu osad utworzył na dnie butelki zbitą warstwę, a piwo po przelaniu do szkła było idealnie klarowne. Ma ono jasno bursztynową barwę z miedzianymi refleksami.
Piana: Piana niestety jest bardzo nietrwała, szybko opada tworząc minimalny biały kożuszek.
Nos: Aromat jest naprawdę zachęcający. Tak jak w przypadku ASAP na pierwszy plan wysuwa się lekki zapach karmelu. Bardzo dobrze współgra ze słodkim aromatem brzoskwiń i ananasów. Tło budują aromatyczne cytrusy łączące się z trawiasto – żywicznym aromatem.
Smak: Pierwszy łyk zaskakuje łagodnością i delikatną biszkoptową słodyczą. W smaku wyraźnie wyczuwalne owoce tropikalne takie jak ananas i papaja. Goryczka jest dosyć intensywna, lekko żywiczna z nutą grapefruita i albedo. W finishu pojawia się lekko trawisty posmak. Całość przy dosyć niskim wysyceniu wypada naprawdę dobrze. Z pewnością wrócę do CASE, ponieważ to APA która śmiało może konkurować z najlepszymi na polskiej scenie craftowej.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!