Grodziska APA to świeży wypust Browaru Grodzisk. Do tej pory ograniczali się z eksperymentami głównie do połączeń klasycznego piwa Grodziskiego z dodatkami smakowymi jak czarny bez czy czerwona porzeczka. Tym razem wypuścili dwa nowe piwa w stylu APA i White IPA będące wariacjami na temat tych styli bazującymi na piwie Grodziskim.

Grodziska APA zbiera w internecie bardzo mieszane opinie z jednej strony jest chwalona za ciekawe połączenie, z drugiej strony ‘puryści’ twierdzą, że żadna to APA itp. Trzeba pamiętać o tym, że w zamyśle jest to właśnie wariacja piwna na temat stylu APA, a nie piwo które miałoby w 100% reprezentować ten styl.

Dla mnie osobiście wypuszczenie na rynek piwa w cenie atrakcyjnej dla przeciętnego kowalskiego, o tak bogatym smaku i aromacie jak Grodziska APA to strzał w dziesiątkę. Nawet jeśli piwo nie jest idealne, zawsze sięgnąć po Grodziska APA niż po Żubra czy Tyskie. Po drugie niska cena na pewno zachęci niejedną osobę do zakupu – dla przeciętnego konsumenta 7-9 zł za piwo to cena niemal zaporowa, ale 3,50zł stanowi cenę, którą można bez wyrzutów sumienia przełknąć.


Co do samego piwa – jeśli mamy doi czynienia z piwem Grodziskim to słód wędzony musi być i oczywiście jest. Jeśli ktoś nie przepada za nutami wędzonki i karmelu to niestety musi sobie odpuścić piwa z browaru Grodzisk. Nowe odmiany Polskich chmieli mają naprawdę wielki potencjał. Cascade spisał się naprawdę świetnie wnosząc naprawdę wysokiej jakości aromaty cytrusów i owoców cytrusowych i kwiatowych. Uwielbiam ten chmiel od kiedy pierwszy raz piłem Doctor Brew Cascade IPA.

Jeśli tak niska cena w sieci sklepów Żabka i Fresh Market utrzyma się, to piwo to może stać się jednym z hitów tego lata! Przejdźmy zatem do podsumowania w formie tradycyjnej noty degustacyjnej.

Informacje podstawowe

Nazwa: Grodziska APA
Browar: Grodzisk
Styl: American Pale Ale (wędzone)
Ekstrakt: 12,5% wag.
Alkohol: 5,2% obj.
Goryczka: 32 IBU

Nota degustacyjna

Oko: W szkle piwo ma barwę ciemnego złota przechodzące w bursztyn. Jest lekko mętne jednak w granicach akceptacji.
Piana:
Beżowa. Obfita, ale bardzo krótkotrwała. Lacing bardzo obfity. Piana szybko redukuje się do warstewki o grubości nieco poniżej 1 cm, która utrzymuje się prawie do końca.
Nos:
Już po otwarciu butelki wyczuwalny jest aromat charakterystycznej wędzonki, oraz ziołowo- cytrusowy aromat. Po nalaniu do szkła można wyczuć również nuty grapefruita, brzoskwiń i bananów. Można wyczuć słodki aromat kwiatowy, świetnie komponujący się ze słodowym aromatem karmelu. Po ogrzaniu pojawiają się jeszcze nuty domowego chleba. Bardzo przyjemna kompozycja, której dawno nie spotkałem w tak tanim piwie.
Smak:
W smaku przeważa smak wędzonki, podkreślany słodyczą karmelu. Goryczka o profilu ziołowo – cytrusowa. Tło tworzą owoce tropikalne takie jak mango i banany. Goryczka dosyć niska jak na ten styl, jednak biorąc pod uwagę obecność wędzonki wyższa goryczka mogła by spowodować, że piwo było by dosyć ciężkie, a teraz jest bardzo pijalne i świetne na upały.
W mojej opinii Grodziska APA wypada świetnie!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • grodziska apa
  • gridzusk apa
  • grodziska apa cena
  • grodziska apa Opinie
  • grodziskie apa