Nie ma to jak w upalny dzień wypić koźlaka, od dawna największe upały kojarzę właśnie z tym stylem piwnym. Gniewosz Koźlak, to piwo, które wpadło w moje ręce dosyć przypadkowo. Podczas zakupów w oczy rzuciła mi się ładna buteleczka 0.33l z etykietą przedstawiającą rycerza z mieczem podczas szarży. Nie było przy tym drogie bo kosztowało w granicach 2,50 zł, więc bez zbędnego zastanawiania wylądowało ono w koszyku.

Koźlak jest to niemieckie piwo dolnej fermentacji, o ciemno bursztynowej przechodzącej w rubinową brawie. Cechuje je minimalna zawartość alkoholu na poziomie 6% ABV oraz ekstrakt na poziomie minimum 16%. W Przypadku piwa Gniewosz Koźlak główny problem jest w tym, że producent deklaruje ekstrakt na poziomie 14,1%. Wynika to pewnie z oszczędności, aby móc wypuścić na rynek ciekawy styl piwa i przystępnej cenie. Tylko czy nie odbije się to negatywnie na smaku?

Pełną analizę smaku i zapachu tradycyjnie zamieszczę w nocie degustacyjnej na końcu artykułu, jednak już teraz przyjrzymy się całokształtowi tego piwa. Podczas nalewania można zauważyć jedną z dosyć poważnych wad – piwo jest ekstremalnie nisko nasycone, przez co  bardzo trudno uzyskać na nim pianę. W smaku niskie nasycenie nie przeszkadza już tak bardzo, chociaż mogło by być nieco wyższe. Z tego co zaobserwowałem problem ten występuje głównie w butelkach o pojemności 0,33l. W większych nasycenie jest już o wiele lepsze. Piwo ma bardzo przyjemny karmelowo-orzechowy aromat. Pojawiają się również przyjemne nuty ciemnego słodu i miodu. Jest to zdecydowanie najmocniejsza strona tego piwa. W smaku nieco gorzej, brakuje tutaj pełni charakterystycznej dla tego gatunku. Jest nieco wodniste, ale nie rozwodnione. Tragedii nie ma, ale mogło by być lepiej.


Ogólnie piwo średnie, ale biorąc pod uwagę cenę jest przyzwoite. Piwnym weteranom raczej nie zasmakuje, ale dla osób poszukujących nowych smaków i poznających style piwne może być ciekawym punktem startowym do innych koźlaków i piw ciemnych.

Informacje podstawowe:

Browar: Browar Czarnków / Browar Gontyniec
Nazwa:
Gniewosz Koźlak
Ekstrakt: 
14,1
Zawartość alkoholu:
 6%
Gatunek: 
Koźlak
IBU:
bd
Cena: 
około 2,50 zł

Nota degustacyjna

Oko: W szkle piwo ma piękną ciemno-bursztynową przechodzącą w rubinową barwę charakterystyczną dla koźlaków.
Piana:
Bardzo uboga, znika w przeciągu kilku minut. Zbudowana pęcherzyków o mieszanej wielkości, od bardzo małych do bardzo dużych. Problem ten wynika z bardzo niskiego nasycenia dwutlenkiem węgla, o czym wspomniałem już wcześniej.
Nos:
Bardzo przyjemny aromat karmelu i orzechów laskowych. Towarzyszy mu delikatnie czekoladowy zapach ciemnych słodów. Jest również słodycz charakterystyczna dla miodu spadziowego lub gryczanego.
Smak:
 Piwo jest lekko wodniste, ale w ramach tolerancji. Producent wspomina o goryczy, ale w mojej opinii nie ma w nim typowej goryczki, ale jej miejsce zajmuje przyjemna kwaskowatość. Jest lekko słodkie. W smaku zdecydowanie brakuje karmelowo – słodowego charakteru tak charakterystycznego dla koźlaków. Smak przeciętny, chociaż nie jest tragiczny.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • piwo kozlak gdzie kupic kufel