Moda na wszystko co bezglutenowe kwitnie w najlepsze. Dla części osób sięganie po produkty pozbawione glutenu spowodowane jest koniecznością ze względu na chorobę, a inni rezygnują z glutenu przez wzgląd na “chwilową” modę.

Sieć handlowa Biedronka, w swojej ofercie posiada również piwo bezglutenowe. Piwo Cechowe Bezglutenowe, to standardowy jasny lager ze sztucznie obniżoną zawartością glutenu do zawartości poniżej 20 mg/kg produktu.

cechowe bezglutenowe

Przekonajmy się, czy piwo bezglutenowe nadal smakuje tak jak powinno smakować piwo. Nie oczekuję od niego fajerwerków takich jak przy piwach craftowych, ale mam nadzieję, że chociaż będzie na poziomie “dobrego koncerniaka”.


Przejdźmy więc do degustacji.

Informacje ogólne:

Nazwa: Cechowe piwo bezglutenowe
Browar: Van Pur
Zawartość alkoholu: 4,5 %
Słody: jęczmienny

cechowe piwo brzglutenowe

Nota degustacyjna:

Barwa: Po nalaniu do szklanki piwo nie zaskakuje barwą, jest bardzo jasne, niemal słomkowe. Nie skreślam go, bo prawdopodobnie dobarwienie jest konsekwencją procesów związanych z usuwaniem glutenu.

Piana: Jest – i cieszę się z tego powodu, bo miałem obawy, że może jej po prostu nie być. Nie jest imponująca, ale trzyma się całkiem przyzwoitą chwilę. Piana jest w kolorze czystej bieli, zbudowana ze średnich i dużych pęcherzyków. Ostatecznie pozostaje cienka powłoka, z drobnych pęcherzyków.

Zapach: W kwestii aromatu Cechowe bezglutenowe trzyma się w standardowym zakresie koncernowych lagerów. Króluje niepodzielnie zapach słodu, któremu towarzyszy trawiasty zapach chmielu. To samo można znaleźć w Tyskim, Tatrze czy innym “popularnym” piwie.

Smak: Do oceny smaku staram się podchodzić bez wcześniejszych zastrzeżeń i obiekcji, jednak przy tym piwie było to bardzo trudne. Największą wadą tego piwa jest rozwodniony smak. Wyeliminowanie glutenu zabiło całą treściwość tego piwa. Owszem charakterystyczny smak piwa jest, ale trwa on tak długo jak chwila kontaktu z językiem. Jest lekka goryczka, zaskakująco nawet ziołowa, czego nie spodziewałem się po tym piwie.

Podsumowując jeśli ktoś sięga po to piwo ze względu na ograniczenia zdrowotne, to jest to pewien kompromis, ale jeśli ktoś chce pić je kierowany modą, jest to daremne “katowanie się”. Chociaż goryczka zdecydowanie jest na plus dla Cechowego bezglutenowego.