Co jest najważniejszą rzeczą w każdym barze, pubie, czy na dobrej domówce?
Ludzie? Alkohol? A może barman? Otóż, nie. Są to sprawy ważne, jednak jest jeszcze jedna rzecz ważniejsza niż wszystkie wymienione. Pewnie niejedna osoba zadaje sobie teraz pytanie ‘O co chodzi…?’
Skoro nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o lód. Tak, dokładnie o ten zimny i idealnie przejrzysty lód. To właśnie on stanowi w znacznej mierze o smaku podawanego drinka, lub czystego alkoholu. Spróbuję wyjaśnić jaki zatem powinien być idealny lód i w jakich ciekawych formach można go podawać.
Dobry lód powinien być maksymalnie zimny, idealnie przejrzysty, w możliwie jak największych kawałkach, oraz powinien bardzo wolno się topić. Jak zatem można taki lód uzyskać?
Istnieje kilka zasad, które pozwolą go wytworzyć nawet w domowych warunkach.
Zacznijmy zatem od końca i odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie- co powoduje, że lód szybko się topi? Odpowiadają za to pęcherzyki powietrza zatrzymane w szybko zamarzającym lodzie, oraz związki rozpuszczone w użytej przez nas wodzie. Poruszyliśmy przy okazji temat pęcherzyków powietrza zamkniętych w lodowej kostce, to właśnie one odpowiadają za to, że lód nie jest przejrzysty i pęka na kilka części po wrzuceniu go do napoju. Ostatnią kwestią jest temperatura lodu. Każdy wie, że woda zamarza w temperaturze 0 stopni Celsjusza, ale lód powstały w temperaturze zaledwie kilku stopni poniżej zera nie nadaje się do podania naszym gościom.
Jak więc uniknąć tych wszystkich wad dyskwalifikujących nasz lód?
Lód który ma być wykorzystany w drinku, lub do podania alkoholu ‘on the rocks’ czyli na lodzie powinien mieć mniej więcej -18 stopni Celsjusza. Taki lód nie będzie się szybko topił i nie rozwodni naszego trunku. Dlatego przygotowane lodu w zamrażalniku wbudowanym w lodówkę zdecydowanie odpada, do tego celu potrzebny jest zamrażalnik mogący mrozić do temperatury około -20 stopni Celsjusza. Teraz jednak pojawia się kwestia pęcherzyków powietrza znajdujących się w kostkach lodu, odpowiadających za pękanie lodu podczas gwałtownych zmian temperatury, oraz powodujących dodatkowe nasilenie topnienia lodu. Za proces powstawania pęcherzyków odpowiada prędkość i nierównomierność zamarzania tafli wody. Dlatego konieczne jest albo stopniowe obniżanie temperatury w miarę zamarzania przygotowanych kostek lodu, lub umieszczenie przygotowanej formy wypełnionej wodą w kąpieli wodnej, która spowolni proces zamarzania właściwych kostek lodu i wyeliminuje w znacznej mierze proces powstawania pęcherzyków. Najważniejszym elementem jest woda, której użyjemy do przygotowania kostek i to właśnie ona ostatecznie zadecyduje o smaku lodu, oraz o stopniu w jakim skuteczne okażą się wymienione wcześniej zabiegi mające poprawić jego jakość.
Jeśli użyjemy zwykłej wody, lub wody mineralnej nasze starania w kierunku uzyskania idealnego lodu spełzną na niczym. Żeby odnieść pełny sukces musimy użyć wody demineralizowanej, jednak jeśli nie mamy jej pod ręką tak samo sprawdzi się przegotowana woda, ponieważ w temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza wytrącają się z niej rozpuszczone substancje (głównie związki wapnia i magnezu).
Skoro kwestia przyrządzenia idealnego lodu jest już jasna możemy przejść do sedna sprawy, czyli tego jak podawać lód w zależności od sytuacji.
Na początku artykułu napisałem, że kostki lodu powinny być duże, ponieważ pomaga to ograniczyć rozwadnianie drinka lub alkoholu. Najpopularniejsze są sześcienne kostki o boku długości około 1 cala (2,45 cm). Takie kostki to podstawa- wyglądają elegancko podane z whisky, oraz idealnie sprawdzają się w drinkach. Z takich wolno topniejących kostek bardzo dobrze robi się suchy kruszony lód, bez którego drinki takie jak mojito czy caipirinha nie mogą istnieć. Dla porównania jeśli kruszony lód zrobilibyśmy ze zwykłego lodu z woreczków, które można kupić praktycznie wszędzie, to ociekał by on wodą i zanim znalazł by się w szklance w większej części byłby już roztopiony.
Ciekawą propozycją podania czystego alkoholu na lodzie jest użycie kuli lodowej, która jeszcze w mniejszym stopniu powoduje rozwodnienie trunku. Mistrzowie lodowych ceremonii własnoręcznie rzeźbią kule z lodowych bloków, jednak w domowych warunkach z powodzeniem zastosować można silikonowe bądź wykonane z miękkiego plastiku formy. Jako dodatkowy akcent można w takiej kuli zamrozić owoce, kwiaty lub zioła.
Kto by pomyślał, że lód może stanowić podstawę do tak szerokich przemyśleń, a to jedynie czubek ‘góry lodowej’.
Podobne wpisy
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:
- lód do drinków
- https://moje-drinki pl/kazdy-lod-nada-sie-drinkow/
- jak zrobić lód do drinków
- co zrobić żeby lód się nie topił
- jak szybko zrobić lód
Dodaj komentarz