Historia drinków i cocktaili jest bardzo długa, a jej źródła pokrywa mgła, jednak istnieje kilka historii o powstaniu nazwy cocktail.

Analizując poszczególne człony występujące w wyrazie cocktail zauważyć możemy dwie podstawowe części:

  • COCK- kogut
  • TAIL- ogon

Znane jest kilka historii związanych z kogucim ogonem.

kogutto alkoholiko

1)      W XVII wiecznej Ameryce, w okresie osadnictwa popularną rozrywką były walki kogutów. Organizowane często były przy oberżach. Po zakończonej walce właściciel zwycięskiego ptaka stawiał kibicom ‘kolejkę’. Napój ten zazwyczaj przygotowywany był z kilku różnych składników i przypominał barwą zwycięskiego koguta.
Taki sposób przygotowywania i podawania alkoholu zyskał bardzo szybko wielu zwolenników.

2)      Kolejna historia również związana jest z ogonem koguta. Otóż podczas wojny secesyjnej w II połowie XVIII wieku pewnego wieczora do zajazdu w małej amerykańskiej wiosce wstąpili żołnierze żeby się napić. Właściciel nie mając wystarczającej ilości jednego rodzaju alkoholu, postanowił wymieszać w dzbanku wszystkie alkohole, które miał. Nie posiadając jednak odpowiednich narzędzi do mieszania skorzystał z pęka piór pochodzącego z koguciego ogona. Żołnierzom tak zasmakował ów trunek, że nazwali go cocktailem na cześć kogucich piór leżących obok dzbanka z trunkiem.

csm_whisky_cola_0f8b33ef17-199x300

3)      Według innej historii cocktailem nazywano stymulujące mieszanki alkoholowe, które podawano kogutom przed walką, aby dodać im odwagi i zmniejszyć podatność na ból.

4)      Ostatnia historia nawiązuje do francuskiego słowa ‘coqutel’, które w regionie Bordeaux w połowie XVIII wieku oznaczało specjalną mieszankę alkoholi na bazie wina, likierów i mocnych alkoholi.

Jerry-Thomas

Mimo różnych historii i przypuszczeń odnoście źródeł nazwy cocktail, nie można zaprzeczyć faktu, że ojczyzną cocktailu jest Ameryka, mówią o tym wzmianki w artykułach z amerykańskich czasopismach z roku 1806, a w leksykonie kucharskim z roku 1876 znajdują się hasła ‘cocktail’.
Definicja cocktailu pojawiła się w XIX wieku w amerykańskim czasopiśmie ‘The Balance’. Mówiła ona, że cocktail jest to alkoholowy napój stymulujący składający się z kilku trunków alkoholowych różnego typu i rodzaju, które połączone wraz z esencjami i aromatami stają się wyśmienitą mieszanką.

W Europie pierwsze napoje mieszane pojawiły się powszechnie w połowie XIX wieku.

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • historia drinkow
  • cocktaile i ich historia
  • drinki historia