Idąc do sklepu i stając przed półką nieraz w natłoku wielu przeróżnych win, nie możemy wybrać odpowiedniego wina, które chcielibyśmy zakupić na daną okazję. I bardzo często takie zakupy kończą się losowym wyborem spośród tych wszystkich kształtów butelek i nieskończonej ilości niezrozumiałych etykiet- zazwyczaj bez słowa w naszym rodzimym języku.

Znajomość oznaczeń umieszczanych na etykiecie wina w znaczny sposób może pomóc w wyborze odpowiedniego wina.

Etykiety mogą być wykonane z różnych materiałów, mogą być np. papierowe, syntetyczne, tekstylne i w wielu innych formach. Jednak istnieje pewien kanon oznaczeń umieszczanych na etykiecie, przez co łatwo możemy ją odczytać.

Etykieta

wino-serduszko

Oznaczenia na etykiecie:

 1. Nazwa producenta/nazwa winiarni/nazwa dystrybutora
 2. Nazwa wina
 3. Region pochodzenia
 4. Kolor wina
 5. Rocznik
 6. Kraj pochodzenia
 7. Pojemność butelki
 8. Zawartość alkoholu

 

Nie są to jak widać jakieś niezrozumiałe opisy, to tylko kilka najważniejszych podstawowych informacji na temat danego wina. Jest ich kilka, ale mówią praktyczne wszystko co potrzeba na temat danego wina.

Kontretykieta

Jeśli wiesz co to takiego, to bardzo dobrze, a jeśli nie masz pojęcia czym jest kontr etykieta, już śpieszę z wytłumaczeniem. Jest to tylnia etykieta, która coraz częściej zajmuje zajmuje znaczną powierzchnię tylniej ścianki butelki. Są na niej umieszczane przeróżne informacje na temat wina, często są to w znacznej części bezużyteczne wiadomości, ale jak ze wszystkiego można w tym natłoku informacji wyłuskać cenne ‘perełki’.

Warto zwrócić uwagę, czy wino pochodzi z jednego szczepu winnego, czy było ono mieszanką różnych podobnych szczepów. Często tez można odczytać informację jak i w czym leżakowało wino, co ma ogromny wpływ na jego smak i złożoność aromatów.

Podsumowując

Umiejętność czytania etykiety, może bardzo się przydać i w znacznym stopniu ułatwić wybór, kiedy stoimy przed półka pełna przeróżnych win.

Watro poświęcić te kilka minut, aby zaznajomić się z tymi podstawowymi zasadami, a może kiedyś będziesz mógł zabłysnąć w towarzystwie i zyskać w oczach znajomych.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

 • grants lyski oznakowanie rocznika
 • jak czytac red label
 • jak wyczytac rocznik z butelki