Jack Daniel’s Gentleman Jack zadebiutował na rynku w roku 1988 i do dnia dzisiejszego jest jedną z najpopularniejszych pozycji w portfolio marki Jack Daniel’s.

Na samym początku powiedzmy o tym co najważniejsze – co tak naprawdę wyróżnia whiskey Gentleman Jack? Jack Daniels No.7 i Gentleman Jack mają taki sam skład – produkowane są z mieszanki 80% kukurydzy, 12% żyta i 8% jęczmienia, a do ich produkcji używa się niezmiennie tej samoej wody z Cave Spring Hollow. Obie te whiskey dojrzewają w nowych, ręcznie tworzonych dębowych beczkach. Różnica tkwi w charakterystycznym dla Tennessee Whiskey procesie filtracji w kolumnie z węgla drzewnego.  Jack Daniels No.7 filtrowany jest tylko jeden raz tuż przed wlaniem spirytusu do beczek, natomiast w przypadku whiskey Gentleman Jack proces ten odbywa się dwa razy – najpierw przed wlaniem do beczek, a następnie filtracji poddawana jest gotowa whiskey po leżakowaniu w beczkach. To właśnie sprawia, że Gentleman Jack jest o wiele łagodniejszy od podstawowej wersji No.7.

Skoro jesteśmy już przy procesie filtracji – odbywa się ona w trzymetrowych kolumnach wypełnionych węglem wytwarzanym z drewna klanu cukrowego, a proces ten nosi nazwę charcoal mellowing i trwa najczęściej około 3-5 dni. Proces ten jest charakterystyczny dla Tennessee Whiskey.

Często można spotkać się ze sloganami marketingowymi mającymi napędzić sprzedaż, które zachwalają, że jeden mały proces  ma diametralnie zmieniać wyrób gotowy, a w praktyce wcale nie jest już tak kolorowo. Jednak w przypadku whiskey Gentleman Jack dodatkowa filtracja sprawia, że w porównaniu do wersji No.7 jest to diametralnie inna whiskey – o ile w zapachu różnica jest niewielka tak w smaku różnica jest kolosalna. Szczegóły znajdziecie w poniższej nocie degustacyjnej, do której serdecznie zapraszam!

Informacje Podstawowe

Nazwa: Jack Daniel’s Gentleman Jack
Kraj pochodzenia: USA
Zawartość alkoholu:  40%
Gatunek: Tennessee Whiskey
Destylarnia: Jack Daniel’s
Cena: ok. 100zł / 0,7l

Nota Degustacyjna

Oko: W butelce wydaje się intensywnie bursztynowa, w kieliszku jednak jest o wiele jaśniejsza – jasno bursztynowa lub ciemnozłota.

Nos: Jeśli ktoś zna aromat Jacka Danielsa No.7 z pewnością pozna, że whiskey te wyszły z tego samego miejsca. W aromacie wyczuć można zdecydowaną słodycz, aromat karmelu i wanilii, jest jednak zdecydowanie delikatniejszy i łagodniejszy niż No.7.

Smak: Po pierwszym łyku z całą pewnością mogę powiedzieć, że Gentleman Jack jest zdecydowanie łagodniejszy niż No.7. Jest to bardzo lekka whiskey, jest słodka, waniliowo – karmelowa. W tle pojawiają się również delikatne nuty owoców cytrusowych.

Finish: Po przełknięciu w ustach pozostaje niezbyt długi posmak będący mieszanką waniliowej słodyczy z lekką pieprznością i tanicznością pochodzącą z dębiny.

 

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • https://moje-drinki pl/gentleman-jack/
  • whisky genthelman