Tullamore D.E.W. Original to jedna z wiodących marek irlandzkiej whiskey na rynku. Swoją wyjątkową łagodność zawdzięcza potrójnej destylacji. Czy jest to whiskey warta uwagi? Jak smakuje? Co oznacza napis “triple blend” umieszczony na etykiecie? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Kilka słów o historii marki Tullamore DEW

Początki marki Tullamore Dew sięgają roku 1829. Początkowo był to niewielki rodzinny biznes stworzony przez Michaela Malloya, a następnie przekazywany w ręce kolejnych członków rodziny. Największy wkład w rozwój miał jednak jeden z pracowników destylarnii – Daniel E. Williams, który dzięki niezwykłej “smykałce” biznesowej doprowadził do niesamowitego rozwoju gorzelni i całego jej otoczenia, łącznie z zapleczem surowcowym. Dzięki swojej pracy i wrodzonym talentom najpierw został dyrektorem generalnym, a następnie objął w posiadanie całe przedsiębiorstwo. 

Oczywiście nie obyło się bez problemów. W połowie XX w. miał miejsce kryzys w irlandzkim gorzelnictwie, który dotknął również destylarnii Tullamore – została ona sprzedana firmie John Powers & Son, w związku z czym całość produkcji została przeniesiona do Middleton Distillery, a następnie została wcielona w poczet marek należących do grupy Irish Distillers. W roku 1970 wszyscy członkowie grupy zamknęli swoje gorzelnie i rozpoczęli wspólną produkcję w destylarni New Middleton – w jednym miejscu produkowane były takie marki jak  Jameson, Tullamore Dew, Powers, czy Redbreast. W roku 2010 marka Tullamore D.E.W. stała się własnością firmy Grant & Sons i wtedy również  zdecydowano o ponownym uruchomieniu produkcji “u źródeł” czyli w miejscowości Tullamore.

Co znaczy Tullamore DEW?

Tullamore to miasteczko w Irlandii, w którym mieszka około 13 tyś. mieszkańców. Sama nazwa miasteczka wywodzi się z Irlandzkiego “Tulach Mhor” oznacza wielkie wzgórze.

Skrót D.E.W. pochodzi od inicjałów Daniela E. Williamsa – pracownika destylarnii, który zrobił oszałamiająca karierę i przejął zarząd nad całym przedsiębiorstwem jako dyrektor generalny, a następnie jako właściciel.. Rozwinął on gorzelnię, oraz zadbał o wystarczającą produkcję surowców w najbliższym otoczeniu destylarnii.

Triple blend – co to takiego?

W technologii produkcji irlandzkiej whiskey wyróżniamy whiskey single malt – czyli whiskey produkowaną w alembikach ze słodowanego jęczmienia, whiskey grain, czyli whiskey zbożową produkowaną w aparatach kolumnowych, oraz charakterystyczną dla Irlandii whiskey Pot Stil produkowaną w alembiku z mieszanki słodowanego i niesłodowanego jęczmienia.

Triple blend oznacza, że whiskey Tullamore Dew jest mieszanką wszystkich tych trzech stylów. Whiskey typu malt wnosi charakterystyczną owocowość, Whiskey typu grain odpowiada za słodycz charakterystyczną dla tej mieszanki, a whiskey pot stil wnosi do całości nuty przypraw korzennych i suszu owocowego. Wykorzystywanie wszystkich trzech rodzajów destylatów w kupażowaniu gotowego blendu nie jest powszechne, dlatego Tullamore Dew jest w tej kwestii wyjątkowa.

Jak smakuje Tullamore DEW Original?

Nazwa: Tullamore D.E.W. Original Irish Whiskey
Kraj pochodzenia: Irlandia
Zawartość alkoholu:  40%
Gatunek: Blended Irish Whiskey
Destylarnia: Tullamore
Cena: ok. 70zł / 0,7l

Nota Degustacyjna

Oko: Charakterystyczna butelka, której nie można pomylić. Rozpoznawalnym elementem całej marki Tullamore Dew jest właśnie zastosowanie takiego samego kształtu butelki i rozróżnianie poszczególnych wariantów za pomocą koloru etykiety. Wersja Original opatrzona została etykietą o żywej, intensywnie zielonej barwie. W kieliszku cieszy oko oleistą konsystencją i bursztynową barwą.

Nos: Zdecydowanie już od pierwszego kontaktu czuć, że jest to whiskey z Irlandii i nie da się tego pomylić. Alkohol nie uderza w śluzówkę nosa tak agresywnie jak w przypadku whisky szkockiej czy burbonów. W zapachu dominuje mieszanka słodkich jabłek i gruszek w połączeniu z miksem owoców cytrusowych. To wszystko dosyć mocno podbudowane jest aromatem słodu, wanilii i miodu. Łagodny i bardzo przyjemny zapach, nie atakuje intensywnością, ale jest również dobrze wyczuwalny.

Smak: Tutaj też zdecydowanie czuć, że w kieliszku mamy whiskey z Irlandii. Jest łagodna i alkohol jest bardzo dobrze ukryty. Jest to whiskey o profilu miodowo – owocowym, z wyraźnie wyczuwalnymi nutami sherry i suszonych owoców. Jest delikatnie i bardzo przyjemnie.

Finish: Posmak nie trwa długo, ale jest delikatny i przyjemny. To chyba najlepsze określenie. Jeśli mam być szczegółowy to wyczuwalny jest smak miodu, wanilii i marcepanu – jest subtelny i delikatny, niemalże kobiecy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy Tullamore DEW Original to whiskey godna polecenia?

Bardzo lubię wracać do tej whiskey. Osobiście bardzo często polecam całą linię wariantów whiskey Tullamore Dew, osobom, które szukają trunku o przystępnym smaku. Irish Coffee na bazie Tullamore Dew Original lub Tullamore Dew Honey to w mojej opinii jedno z najlepszych połączeń – Jak przygotować klasyczne Irish Coffee możesz przeczytać TUTAJ.

Świetnie sprawdza się również jako baza do prostych drinków. Zdecydowanie warto mieć tę butelkę w swoim barku.

Warto zwrócić uwagę na to, że tak jak w przypadku innych whiskey z Irlandii bardzo łatwo zabić ich smak zbyt dużym rozwodnieniem – to tylko drobna dygresja na sam koniec. Dla części osób będzie to wielka zaleta, ale dla pozostałych może to być jej zasadnicza wadą.

 

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-83-tullamore-d-e-w-original-irish-whiskey/