Jakiś czas temu na Instagramie [LINK] opowiadałem o destylacie z piwa MINISTER. Wyprodukowany został na bazie piwa Van Life – podwójnie chmielonego Hazy American IPA z poznańskiego browaru o tej samej nazwie – Minister.

Do tej pory próbowałem zaledwie kilku destylatów z piwa, ale żaden jakoś szczególnie nie zapadł mi w pamięci. Jednak Minister wywarł na mnie niesamowite wrażenie. Już po wyjęciu korka,  z butelki wydobył się bardzo intensywny aromat chmielu – intensywnie cytrusowy i nieco żywiczny, ale żeby opisać to co poczułem w kieliszku słów szukałem bardzo długo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To co czuć w kieliszku to niezwykle czysty i skoncentrowany aromat surowca bazowego, czyli piwa Van Life. Potężna dawka cytrusów, żywicy i nut trawiastych. Dalej pojawiają się nuty drożdży i słodu w połączeniu z ciekawą mineralnością. Po prostu WOW! Siedzę i wącham, a kiedy już opróżniłem kieliszek dalej wąchałem aromat, który pozostał w jego wnętrzu.

Przez myśl przeszła mi obawa, że przy tak bogatym i wyrazistym aromacie smak może być nieco mdły i przytłaczający, jednak już pierwszy łyk rozwiał wszelkie wątpliwości – jest lekko, rześko i przyjemnie.

Jak już wspomniałem na wstępie za koncepcją destylatu z piwa Minister stoi ekipa poznańskiego Ministerstwa Browaru. Koncepcja stworzenia tego trunku powstawała, nabierała kształtów i dojrzewała przez 10 lat i oto w 2021 roku ujrzeliśmy ten oto produkt. Za destylację i jakość całego procesu odpowiada firma Ima Distillery, której założyciel – pan Krzystof Ima to niezwykle znana i szanowana w środowisku persona. Połączenie świetnego piwa i niezwykłego doświadczenia gorzelników zaowocowało doskonałym destylatem. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że na stworzenie jednej butelki destylatu o pojemności 0,5l potrzebne było aż 13 butelek piwa, więc zupełnie nie dziwi fakt, że koncentracja aromatów w kieliszku jest na tak wysokim poziomie.

Zdecydowanie polecam tę okowitę zarówno fanom piwa, jak i amatorom dobrych destylatów. Jest to trunek najwyższej jakości, którym warto się zainteresować. Jeśli nie możecie znaleźć go w specjalistycznych sklepach stacjonarnych, to możecie znaleźć go w dystrybucji internetowej. Osobiście mogę polecić wam sklep WhiskyEmbassy.pl, oraz sklep 40procent.pl

O smaku i aromacie Destylatu z Piwa Minister już nieco wspomniałem, ale szczegółowo jego aromat, smak i finisz tradycyjnie opisałem w nocie degustacyjnej, którą znajdziecie poniżej.

Informacje Podstawowe

Nazwa: Minister Destylat z Piwa
Kraj pochodzenia: Polska
Zawartość alkoholu:  40%
Gatunek: Okowita
Cena: ok. 170zł/ 0,5l

Nota Degustacyjna

Oko: Krystalicznie czysta, w kieliszku na ściankach pozostają piękne długie łzy.
Nos: To co można wyczuć w kieliszku to swoiste „tsunami” aromatów. Pierwsze uderzenie jest niesamowicie podburzające i orzeźwiające. W ciemno można stwierdzić, że w kieliszku znajduje się destylat piwny najwyższej jakości. Połączenie nut cytrusów, żywicy, akcentów trawiastych, które odpowiadają za aromat chmielu z nutami słodowymi, drożdżowymi, oraz ciekawą mineralnością sprawiają, że ciężko oderwać nos od kieliszka.
Smak: Obawiałem się, że tak bogaty aromat może zwiastować, nieco przytłaczający smak… Jednak nic bardziej mylnego. Jest to wyjątkowo lekki trunek, orzeźwiająco cytrusowy. Goryczka jest wyraźna, ale na pewno nie zwala z nóg swoją „mocą”. Alkohol bardzo dobrze ułożony. Pod koniec kieliszka wyczuć można jeszcze nieco trawiastych akcentów.
Finish: W ustach pozostaje wyjątkowo długi posmak, który jest charakterystyczną mieszanką piwnych smaków czyli chmielowej goryczki, lekkiej zbożowej słodyczy i subtelnych akcentów typowych dla drożdży.

 

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!