Niedawno na blogu ogólnie przedstawiałem Wam markę Kruk. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się wódce żytniej, produkowanej wyłącznie z polskiego żyta. Ne wstępie trzeba zaznaczyć, że Kruk wódka manufakturowa została nagrodzona dwoma złotymi medalami w prestiżowym konkursie Warsaw Spirits Competition 2020 – zdecydowanie jeden z najlepszych debiutów tego roku w tej kategorii.

Żyto to jeden z najpopularniejszych surowców do produkcji wódek w Polsce. Producenci duży nacisk kładą na komunikację podkreślającą kraftowy charakter ich wódki – komunikacja wizualna idzie w parze z odczuciami sensorycznymi. To połączenie daje nam bardzo ciekawy i spójny produkt. Wracając do tematu czyli wódki żytniej Kruk. Od dawna przekonuję moich czytelników i ludzi, z którymi mam przyjemność rozmawiać o alkoholu, do świadomego spożywania alkoholu – wódka żytnia Kruk jest doskonałym materiałem do degustacji.

Wokół początkujących marek premium, oraz produktów kraftowych pojawia się często wiele kontrowersji odnośnie ceny. Wielokrotnie można znaleźć porównania, że kilogram surowca kosztuje grosze, a wyrób sprzedawany jest w bardzo wysokiej cenie. Każdemu, kto wyciąga „na stół” takie abstrakcyjne argumenty polecam porównać ze sobą wódkę w cenie 25 zł za 0,7l z wódką Premium w cenie +/- 100zł za tą samą pojemność –  ten eksperyment zawsze działa, a jego największą zaletą jest to, że nie pozostawia wątpliwości w osobie, która do niego podchodzi.

Przejdźmy zatem do degustacji i przekonajmy się jak smakuje wódka żytnia Kruk.

Informacje Podstawowe

Nazwa: Kruk wódka manufakturowa z polskiego żyta
Surowiec: Żyto
Kraj pochodzenia: Polska
Zawartość alkoholu:  41,6%
Producent: KRAVT & Co. Sp. z o.o. sp. k.
Cena: ok. 69zł / 0,5l

Nota Degustacyjna

Oko: Krystalicznie czyta, w kieliszku na szkle pojawiają się długie smukłe łzy.

Nos: Wyczuć można charakterystyczny, dla wódek żytnich słodki aromat ziarna, oraz ostre nuty chrzanu i pieprzu. Poza tymi nutami, które można wyczuć w większości wódek z tego surowca wyczuć można współgrające z głównymi nutami aromaty lekko medyczne oraz ziołowe. W tle majaczy lekka nuta wanilii.

Smak: Smak jest zdecydowanie bardzo dobrze zbalansowany. Na języku pojawia się charakterystyczna dla wódek żytnich pikantność, mieszająca się z biszkoptową słodyczą z nutami wanilii.

Finish: Nie jest zbyt długi, przyjemnie rozgrzewa. Posmak składa się z połączenia lekkiej ziołowości, nut pieprzu, wanilii oraz pojawiających się w tle nut mlecznych.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!