Wódka czysta Moniuszko to kolejna pozycja na rynku czerpiąca z Polskiego dziedzictwa kulturowego. Wódka ta produkowana jest przez Polmos Bielsko-Biała z mieszanki zbóż, w tym z kukurydzy. Wódka Moniuszko Premium Classic Vodka dystrybuowana jest głównie w sieci handlowej Tesco.

Patrząc na butelkę mam wrażenie, że kształt ten stał się w ostatnim czasie bardzo modny – najpierw wódka Ogiński, Butelka wieczoru #50 – Wratislavia Vodka, teraz Moniuszko, a w kolejce do opisania czeka jeszcze wódka Adam Mickiewicz. Osobiście bardzo dobrze pracuje się mi na takim kształcie butelki, ponieważ szyjka bardzo dobrze leży w dłoni i bez problemu można włożyć do niej nalewak. Butelka wykonana jest z przezroczystego szkła, etykieta stylizowana jest na szarfę owiniętą spiralnie wokół butelki –  z zewnątrz czarna z nazwą wódki i portretem Stanisława Moniuszki, od wewnątrz biała z nadrukowaną pięciolinią z zapisem nutowym. Butelka sama w sobie prezentuje się bardzo ładnie.

Czy podał bym tę wódkę swoim gościom? Oczywiście – zarówno schłodzoną do temperatury Perfect Serve jak i w cocktailach. Nad dokładnym opisem smaku i aromatu wódki Moniuszko skupimy się w końcowej nocie degustacyjnej, teraz wspomnę o tym ogólnie. W smaku wyczuć można, że nie jest to przesadnie droga wódka, ponieważ da się wyczuć typowe nuty spirytusowe i charakterystyczną pieprzność w posmaku, jednak smak poza wspomnianymi negatywnymi cechami posiada całkiem sporo zalet. W cocktailach spełnia swoją funkcję doskonale i nie pozostawia długotrwałego posmaku w ustach, ani nie wnosi do cocktailu zbyt intensywnego aromatu. Ogólnie rzecz ujmując jest to całkiem delikatna i łagodna wódka.

Nie przeciągając już więcej zapraszam do szczegółowej noty degustacyjnej Moniuszko Premium Classic Vodka.

Podstawowe informacje:

Nazwa: Moniuszko Premium Classic Vodka
Producent: Polmos Bielsko-Biała
Surowiec:  Mieszanka zbóż (z udziałem kukurydzy)
Zawartość alkoholu: 40%
Cena: ok. 22zł/0,5l

Nota degustacyjna:

Oko:

– Temp . pokojowa: Idealnie przejrzysta.
– Temp. 4-6 st. C: Idealnie przejrzysta
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest lekko oleista i opalizująca w świetle.

Nos:

– Temp . pokojowa: W temperaturze pokojowej pachnie bardzo łagodnie, nie odrzuca zapachem etanolu. Wyczuć można przyjemny aromat lodów śmietankowo – waniliowych, oraz aromat biszkoptów.
– Temp. 4-6 st. C: Po schłodzeniu aromat jeszcze bardziej kojarzy się z lodami śmietankowo – waniliowymi. Bardzo łagodny.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona ma subtelny, słodki aromat. Ciężko jednak dokładnie porównać tę słodycz do czegoś konkretnego.

Smak:

– Temp . pokojowa: Bez jakiegokolwiek oziębiania smakuje zaskakująco łagodnie. Wódka Moniuszko jest delikatnie słodka, wycz8uć można lekką mączność, oraz śmietankowy smak –  połączenie to skojarzyło mi się z wafelkami śmietankowymi i podczas każdej próby degustacji zawsze mi się tak kojarzy. W smaku pojawia się również lekka ostrość.
– Temp. 4-6 st. C: Po schłodzeniu do temperatury Perfect Serve Ostrość w smaku nie jest już tak bardzo wyczuwalna, ale jednak cięgle się pojawia. W smaku nadal wyczuwalny jest delikatnie słodki smak wafelków śmietankowych.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest lekko oleista i delikatnie słodka.

Finish:

– Temp . pokojowa: Posmak średnio długi, rozgrzewa z przełyku. W ustach pozostaje delikatna słodycz. Lekko piekąca.
– Temp. 4-6 st. C: W ustach pozostaje lekka słodycz, rozgrzewa w przełyku i żołądku. Lekko piekąca o pikantnym charakterze.
– Temp. ok -10 st. C: W ustach pozostaje lekka słodycz, rozgrzewa dopiero w żołądku.

 

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • vodka moniuszko
  • moniuszko wódka cena
  • wodka premium Rada classic
  • Moniuszko wódka cena 0 7
  • najnowsze butelki wódki premium