Whiskey Bushmills Black Bush miałem okazji spróbować podczas Whisky Day Cracow 2019. Przy stoisku marki Bushmills spędziłem dłuższą chwilę na interesującej rozmowie o wypustach tej destylarni, a szczególnie właśnie o whiksey Black Bush.

Bushmills Black Bush w odróżnieniu od wersji Original (zwanej też white label) wyróżnia się tym, że w 80% składa się whisky słodowej, a tylko 20% to whisky zbożowa. Destylaty wchodzące w jej skład dojrzewały w beczkach po Bourbonie i po sherry oloroso.

Whisky ta nie posiada deklaracji wieku, a nad całością kompozycji czuwa Master Distiller – Column Eagan, który wybiera odpowiednie beczki w celu osiągnięcia produktu, tak żeby każda partia posiadała maksymalnie zbliżony smak i aromat. Wg. informacji z różnych źródeł marketingowych w skład finalnego produktu wchodzą destylaty starzone nawet od 8 do 18 lat – ciekawe jaką stanowią część? – podejrzewam, że to właśnie dzięki nim uzyskuje się właśnie wymagane parametry smaku i aromatu poprzez dodawanie starszych, bardziej ekstraktywnych destylatów do  destylatów młodszych. Jest to tylko moje przypuszczenie.

Bushmills Black Bush to w mojej opinii bardzo dobra whiskey dla niewymagającego konsumenta zarówno do picia solo jak i w postaci najróżniejszych cocktaili. Na plus jest również to, że jest bardzo łatwo dostępna i bardzo często pojawia się w różnego rodzaju promocjach.

 


Po tym wstępie przejdźmy wreszcie do degustacji i opisu poszczególnych parametrów whiskey Bushmills Black Bush.

Informacje Podstawowe

Nazwa: Bushmills Black Bush Irish Whiskey
Kraj pochodzenia: Irlandia
Zawartość alkoholu:  40%
Gatunek: Blended Irish Whiskey
Destylarnia: Bushmills
Cena: ok. 90zł / 0,7l

Nota Degustacyjna

Oko: Po nalaniu do kieliszka Bushmills Black Bush ma podobną barwę do tej, którą widzimy w butelce. Whiskey jest intensywnie miedziana i tworzy piękne refleksy kiedy pada na nią światło.
Nos: Aromat zdecydowanie należy do grupy łagodniejszych. Wyczuć można zdecydowaną słodycz, akcenty suszonych owoców – m.in. rodzynki, śliwki. Zdecydowanie czuć również wpływ beczek po Sherry – wyczuwalne są nuty winne, orzechy włoskie i czekolada. Całość zamyka subtelna ziemistość. Jak na tę cenę jestem zachwycony.
Smak: Smak jak przystało na whiskey z Irlandii również jest bardzo łagodny. Bushmills Black Bush jest oleista i skrywa w sobie wiele interesujących smaków, m.in. trzon tworzy zbożowa słodycz, towarzyszy jej smak wiśni, rodzynek i suszonych śliwek. Niestety pojawia się też nieco smaków, które mogą pochodzić ze starych beczek – stare drewno i siano. W połowie kieliszka, kiedy whiskey zdążyła się już nieco utlenić doszły jeszcze nuty skórki cytryny. Zdecydowanie jest to bardzo pijalna whiskey zarówno solo jak i na lodzie czy w cocktailu.
Finish: Finish średnio długi, rozgrzewający z nutą wiśni w likierze. Lekko pieprzna z tanicznym posmakiem dębiny.

 

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • Bushmills black bush
  • bushmills black bush opinie
  • black bush
  • black bush opinie
  • bushmills black