Jakiś czas temu na blogu w ramach drugiej części przeglądu wódek czystych pojawiła się wódka Toruńska Czysta. Toruńska Fabryka Wódek Gatunkowych ma w swojej ofercie również wódkę ziemniaczaną – Toruńska Ziemniaczana, która również zasługuje na swoje pięć minut.

Wódki ziemniaczane stanowią niewielki, ale bardzo interesujący segment runku wódek czystych. Z jednej strony mamy takie wódki jak Luksusowa, Wyborowa Polski Ziemniak, czy Palace dostępne w przystępnych cenach i oferujące przyzwoitą jakość. Z drugiej strony mamy wódki ziemniaczane takie jak J.A. Baczewski, Chopin Potato, Młody Ziemniak, czy wódka ziemniaczana Miler Spirits, które oferują najwyższej jakości, często produkowany metodami rzemieślniczymi alkohol w cenach, które nie należą do najniższych.
Gdzie w tym porównaniu umieścić wódkę Toruńska Ziemniaczana? W mojej subiektywnej opinii jej smak można zaliczyć do kategorii wódek premium, jednak cena nadal pozostaje w zasięgu przeciętnego konsumenta.

Wiele razy powtarzałem moją opinię i powtórzę ją kolejny raz – wódki  ziemniaczane to najlepszy wybór na wesela i imprezy okolicznościowe. Wódka Toruńska Ziemniaczana dodatkowo dzięki opakowaniu stylizowanemu na lata 20-ste XX wieku świetnie wpisuje się w wesela w stylu retro i wszelkiego rodzaju imprezy tematyczne.

Na koniec pozostaje jeszcze chyba najważniejsza kwestia, czyli poznanie smaku wódki Toruńska Ziemniaczana.

Podstawowe informacje:

Nazwa: Toruńska Ziemniaczana
Producent:  Toruńskie Wódki Gatunkowe
Surowiec:  Ziemniaki
Zawartość alkoholu: 40%
Cena: ok. 28zł/0,5l

Nota degustacyjna:

Oko:

– Temp . pokojowa: Idealnie przejrzysta.
– Temp. 4-6 st. C: Idealnie przejrzysta.
– Temp. ok -10 st. C: Idealnie przejrzysta

Nos:

– Temp . pokojowa: Pierwszy kontakt jest całkiem przyjemny. Zapach jest mieszanką słodyczy młodych ziemniaków, śmietanki i specyficznego lekko mineralnego zapachu wody.
– Temp. 4-6 st. C: Po lekkim schłodzeniu aromat tworzy przyjemna mieszanka słodkiego zapachu młodych ziemniaków, śmietanki z lekką mineralnością.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona ma prawie neutralny aromat z mineralną nutą.

Smak:

– Temp . pokojowa: W temperaturze pokojowej zaskoczyła mnie łagodność tej wódki. Oczywiście, alkohol dawał o sobie znać, ale nie był nachalny, ani agresywny. Tworzył jedynie swoiste tło dla tego co działo się na pierwszym planie. Wódka Toruńska Ziemniaczana jest lekko słodka, z przyjemną nutą domowych lodów waniliowych.
– Temp. 4-6 st. C: W temperaturze  „Perfect Serve” jest niezwykle łagodna, w smaku dominuje słodycz młodych ziemniaków i wspomniana nutka domowych lodów waniliowych.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona nie traci całkowicie swojego smaku, ciągle wyczuwalna jest lekka ziemniaczana słodycz.

Finish:

– Temp . pokojowa: Po przełknięciu w ustach pozostaje łagodny posmak śmietankowo – waniliowy.
– Temp. 4-6 st. C: Schłodzona również pozostawia posmak śmietanki i wanilii.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest praktycznie neutralna. Nie pozostawia w ustach żadnego posmaku.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • wódka ziemniaczana
  • wódka toruńska ziemniaczana
  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-53-torunska-ziemniaczana/
  • toruńska ziemniaczana opinie
  • wódka ziemniaczana biedronka