Finlandia Vodka to marka wódki, która jest znana i ceniona na całym Świecie. Produkowana od 1970 roku stała się rozpoznawalnym na całym Świecie symbolem Finlandii, fińskiego wzornictwa i przywiązania do natury.  Marka Finlandia znana jest z wielu wersji smakowych, ale to właśnie wódka czysta zdobyła największą popularność i miano kultowej.

Marka Finlandia jest częścią grupy Brown-Forman . Jest jedną z najlepiej sprzedających się wódek czystych na Świecie, a Polska jest jednym z najbardziej chłonnych rynków. Wódka Finlandia produkowana jest według ściśle przestrzeganej receptury z wyselekcjonowanych ziaren 6-cio rzędowych źdźbeł jęczmienia, oraz krystalicznie czystej wody pochodzącej z lodowca w miejscowości Koskenkorva. Woda ta przepływając przez naturalne formacje polodowcowe przechodzi proces naturalnej filtracji. Spirytus poddawany jest ponad 200 krotnej destylacji dzięki czemu uzyskuje on niezwykłą czystość.


Wspomniałem we wstępie, że butelka wódki Finlandia jest również symbolem Skandynawskiego designu. Pierwsza butelka zaprojektowana w 1970 roku to tzw. wzór “Frozen Ice”. Zaprojektowana została przez Tapio Wirkkala. Na etykiecie po raz pierwszy pojawiły się charakterystyczne renifery uderzające się rogami na tle Słońca.
W 1998 roku wprowadzono nowy wzór butelki, czyli tzw. “Hammered Ice” z lakierowanym tekstem  na butelce. Autorem tego wzoru był Hansen Design.  Kolejny projekt czyli “Glacial Ice” autorstwa Harri Koskinena został wprowadzony w roku 2003. Aktualny wzór butelki wprowadzono na rynek w 2011 roku. Butelka ta nosi nazwę “Melting Ice”. Autorami tego wzoru był zespół projektantów pod kierownictwem Harriego Koskinena, który współpracował również przy tworzeniu wcześniejszej butelki.

Zez dalszego przedłużania przejdźmy do głównej części wpisu, czyli noty degustacyjnej.

Podstawowe informacje:

Nazwa: Finlandia Vodka
Dystrybutor: Brown-Forman
Surowiec: Jęczmień
Zawartość alkoholu: 40%
Cena: ok. 28zł/0,5l

Nota degustacyjna:

Oko:

– Temp . pokojowa: Idealnie przejrzysta.
– Temp. 4-6 st. C: Idealnie przejrzysta.
– Temp. ok -10 st. C: Idealnie przejrzysta.

Nos:

– Temp . pokojowa: Nalewając wódkę Finlandia do kieliszka spodziewałem się przede wszystkim słodkiego profilu aromatycznego. Jakie było moje zdziwienie kiedy w kieliszku wyczułem poprzez umiarkowaną alkoholowość dosyć wytrawny aromat ziaren zbóż, z zaskakująca nutą wanilii. Bardzo przyjemny aromat.
– Temp. 4-6 st. C: Schłodzona uwydatnia zapach ziaren zbóż oraz wanilii. W tle majaczy charakterystyczny “chłodny” zapach soku brzozowego. Zdecydowanie zaskoczyła mnie obecność zapachu, który kojarzę właśnie z sokiem z brzozy – dla pewności powtórzyłem próbę i nadal był wyczuwalny.
– Temp. ok -10 st. C: Po wyjęciu z zamrażarki wyczuwalny lekki charakterystyczny zapach etanolu, ale poza tym nic więcej.

Smak:

– Temp . pokojowa: W smaku dominuje charakterystyczna słodycz słodu jęczmiennego. Na podniebieniu wyczuć można przyjemną słodycz skórki świeżo wypieczonego chleba. Alkohol stopniowo daje o sobie znać, poprzez delikatną narastającą do umiarkowanej pieprzność. Jak na wódkę w temperaturze pokojowej jestem pozytywnie zaskoczony.
– Temp. 4-6 st. C: Po chłodzeniu pieprzność jest bardzo łagodna i nie daje o sobie praktycznie wcale znać. Za to słodycz słodu jęczmiennego i skórki chlebowej zyskuje na wyrazistości.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest praktycznie neutralna – bez wyczuwalnych smaków i alkoholowości. Jakbym pił zmrożoną, źródlaną wodę.

Finish:

– Temp . pokojowa: Posmak w temperaturze pokojowej przypomina mi degustowaną w zeszłorocznym przeglądzie wódkę Absolut. Lekka pieprzność kontrastuje z subtelną słodyczą. W ciemno zgadnąć można, że jest to wódka ze Skandynawii. rozgrzewa dopiero w żołądku.
– Temp. 4-6 st. C: Schłodzona jest zdecydowanie mniej  pieprzna, za to wyraźnie słodsza. Wyraźnie czuć słodycz ziarna. przyjemnie rozgrzewa w żołądku.
– Temp. ok -10 st. C: Po zmrożeniu jest niemalże bez posmaku.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • wódka finlandia opinie
  • finlandia opinie
  • finlandia wódka opinie
  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-52-finlandia-vodka/
  • kosenkorve vodkacrecenzja