Wódka Toruńska Czysta to sztandarowy produkt firmy Toruńskie Wódki Gatunkowe, która działa na podwalinach dawnego Polmosu Toruń. Wódka ta jest również jedną z wizytówek Torunia .

Na samym początku wspomnę może kilka słów o historii firmy, bo jej początki sięgają połowy XIX wieku. O żydowskich przedsiębiorcach na przestrzeni historii naszego kraju można powiedzieć bardzo dużo – zarówno rzeczy dobrych jak i złych. Nie można jednak odmówić im zasług jakie włożyli w rozwój wielu dochodowych Polskich przedsiębiorstw, które przetrwały, aż do dnia dzisiejszego. Tak było również w przypadku Toruńskiej gorzelni, której działalność uregulowali prawnie Georg i Natan Hirschfeldowie.

Oni to właśnie w roku 1884 zadbali o możliwie najlepsze jak na tamte czasy wyposażenie, oraz  rozpoczęli produkcję w oparciu o najwyższe standardy jakości. Z biegiem lat firma przechodziła z rąk do rąk, będąc własnością Toruńskiego przedsiębiorcy Wolfa Sultana, następnie gdańskiego kupca Hermana Winkelhausena, a ostatecznie w 1925 roku toruńska fabryka stała się własnością Skarbu Państwa i znana była pod nazwą Polmosu Toruń. Jak potoczyły się losy sporej części Polmosów dobrze wiadomo, a następcą Polmosu Toruń w 2014 roku stała się firma Toruńskie Wódki Gatunkowe. Firma ta czerpie swoją siłę z tradycji, wieloletniego doświadczenia pracowników, oraz doskonałej jakości lokalnych surowców.

Wódka Toruńska Czysta to książkowy przykład klasycznej wódki zbożowej łączącej w sobie tradycję oraz podążanie za najnowszymi trendami w dziedzinie produkcji wódek. Łączy ona w sobie charakterystyczny pazur wódek z dodatkiem żyta, oraz ułożony i łagodny smak. Całość dodatkowo zamknięta jest w stylową butelkę z krachlą. Butelki takie bardzo ciekawie wpisują się w klimat wesel organizowanych w stylu rustykalnym lub imprez tematycznych.

Producent przygotował również ciekawą alternatywę dla osób, które cenią sobie eleganckie butelki w szacie graficznej przygotowanej specjalnie na wesela. Butelki takie nie potrzebują już dodatkowej ozdoby, bo same w sobie stanowią niezwykłą dekorację! Więcej wersji graficznych butelek w szacie weselnej można znaleźć na stronie internetowej Toruńskiej Fabryki Wódek Gatunkowych.
Po tych kilku zdaniach wstępu pora na najważniejszą część wpisu, czyli szczegółową notę degustacyjną.

Podstawowe informacje:

Nazwa: Toruńska Czysta
Producent: Toruńskie Wódki Gatunkowe
Surowiec: Mieszanka zbóż
Zawartość alkoholu: 40%
Cena: ok. 28zł/0,5l

Nota degustacyjna:

Oko:

– Temp . pokojowa: Idealnie przejrzysta.
– Temp. 4-6 st. C: Idealnie przejrzysta.
– Temp. ok -10 st. C: Idealnie przejrzysta

Nos:

– Temp . pokojowa: Pierwszy kontakt od razu sugeruje, że mamy do czynienia z sumiennie wyprodukowaną w oparciu o stare receptury wódką zbożową. W temperaturze pokojowej ma ona zdecydowany, umiarkowanie alkoholowy aromat słodkich ziaren zbóż. Nie bez znaczenia jest w jej przypadku użyta do rozcieńczania woda. Wnosi ona do aromatu ciekawą „mineralną” nutę. W temperaturze pokojowej spodziewałem się szczerze znacznie ostrzejszego aromatu.
– Temp. 4-6 st. C: W temperaturze Perfect Serve czuć, że jest to wódka wyższej klasy. Aromat łagodny, zbożowy z delikatną „mineralną” nutą.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest praktycznie neutralna.

Smak:

– Temp . pokojowa: W temperaturze pokojowej w pierwszej chwili wyczuwalna jest charakterystyczna dla wódek zbożowych ostra pieprzność, jednak stopniowo maleje, ustępując zbożowej słodyczy. Mimo pierwotnej pieprzności późniejszy smak jest czysty i prosty. Bardzo przyjemny.
– Temp. 4-6 st. C: Po schłodzeniu w smaku nadaj dominuje zbożowa słodycz, mniej intensywna staje się jednak ostrość, co zdecydowanie wpływa na plus.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest bardzo łagodna, w smaku przypomina bardzo zimną wodę mineralną.

Finish:

– Temp . pokojowa: Po przełknięciu ciepłej wódki jest nieco ostra jak przystało na wódkę zbożową. Natężenie ostrości jest porównywalne z tym, które pojawia się w przypadku wódki Wyborowa. Rozgrzewa w przełyku i żołądku.
– Temp. 4-6 st. C: Schłodzona pozostawia zdecydowanie łagodniejszy posmak. W ustach pozostaje delikatny słodki posmak. Wódka rozgrzewa przyjemnie w żołądku.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona nie pozostawia posmaku w ustach. Jest prawie idealnie neutralna.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • wódka toruńska opinie
  • wódka toruńska
  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-51-torunska-czysta/
  • wodka torunska gorum
  • toruńska czysta opinie