Vodka Starka Prestige – w mojej opinii takie zestawienie słów jest zaprzeczeniem samym w sobie. To tak jakby ktoś wypuścił produkt o nazwie “Vodka Whisky Prestige”. W mojej opinii to absurd, ale na każdy bezsensowny chwyt marketingowy można przymknąć oko jeśli produkt broni się wysoką jakością… Jak jest w tym przypadku? Przekonamy się za chwilę!

Od razu może zaznaczę że Starki od wersji 3 YO wzwyż cenię sobie bardzo mocno. Każda z nich jest wyjątkowa, bo posiada swój własny charakter, a pozostałe kwestie będące kwestią gustu są mniej ważne. Jednak w przypadku Vodka Starka Prestige jest inaczej.
Sięgając po nią w sklepie kierowałem się tradycją Starki i podświadomie łudziłem się, że może jest to produkt, który utożsamiać będzie można z White Dog’iem czyli tym samym destylatem, który poddaje się starzeniu, jednak bezpośrednio rozcieńczonym i rozlanym do butelek. Niestety, producent nie pozostawia nawet cienia wątpliwości – Starka Prestige to wódka czysta, która nie idzie w parze ze starzonymi Starkami.

Kiedyś słowo “Starka” znaczyło wiele, kiedyś było szanowane, kiedyś określało konkretny gatunek starzonej wódki. Dzisiaj jest tylko marką, która pod szyldem tradycji próbuje sprzedać przeciętnej jakości wódkę za cenę towaru z górnej półki.

Osobiście butelka Starki Prestige bardzo przypomina mi tę znano doskonale z wódki Stock Prestige – taki zbieg okoliczności. Butelki różnią się od siebie dolną częścią. Wódka Starka posiada w dolnej części butelki wzór przypominający pikowanie. Ciężko znaleźć rzetelną informację na temat surowca, z którego została wyprodukowana, jednak oceniając jej smak wywnioskować można, że wyprodukowana jest głownie z żyta. Prawdopodobnie w recepturze pojawiają się również inne zboża, bo producent w materiałach prasowych używa liczby mnogiej, zachwalając, że “wyprodukowana jest w Polsce tylko ze zbóż…”.

Ponarzekałem sobie chyba już wystarczająco, więc pora przejść do noty degustacyjnej, która odkryje wszystkie karty.

Podstawowe informacje:

Nazwa: Vodka Starka Prestige
Dystrybutor: Szczecińska Fabryka Wódek “STARKA”
Surowiec:  Mieszanka zbóż (z przewagą żyta)
Zawartość alkoholu: 40%
Cena: ok. 31zł/0,5l

Nota degustacyjna:

Oko:

– Temp . pokojowa: Idealnie przejrzysta.
– Temp. 4-6 st. C: Idealnie przejrzysta.
– Temp. ok -10 st. C: Przejrzysta, lekko opalizująca.

Nos:

– Temp . pokojowa: Zapach, jak na wódkę w tej cenie nie zachwyca. Jest alkoholowo, w tle zapach mokrego zboża. Bardzo ubogi i rozczarowujący aromat. Mam szczerą nadzieję, że to tylko jedna nieudana partia, bo w kieliszku jest tragedia.
– Temp. 4-6 st. C: Po wyjęciu z lodówki zapach nadal jest ostry, w tle nadal to samo mokre zboże.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona pachnie neutralnie, czuć że to wódka, jednak nie przypomina tego co działo się z nią w temperaturze powyżej 0 st. C.

Smak:

– Temp . pokojowa: Aromat nie zapowiadał niczego dobrego, ale na szczęście nie jest aż tak źle. Wódka jest ostra, ale jednocześnie dosyć słodka. Odrobina wanilii i bardzo, bardzo, bardzo dużo pieprzu. Wódka jest ostra, tak jak deklaruje producent na swojej stronie internetowej.
– Temp. 4-6 st. C: Po schłodzeniu nie jest już tak ostra, ale nadal pali w ustach. Ciągle jest również cukrowo słodka.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest już łagodniejsza. jest też przyjemnie słodka. T tej temperaturze można ją spokojnie pić.

Finish:

– Temp . pokojowa: Producent w materiałach promocyjnych zapowiadał “długi, satysfakcjonujący finisz” – może ze mną jest coś nie tak, ale ten finish nie był wcale długi, a tym bardziej satysfakcjonujący… Po przełknięciu pojawia się “ogień”, który na szczęście szybko przemija i pozostaje niewiele dłuższa słodycz. Rozgrzewa od ust do żołądka.
– Temp. 4-6 st. C: Po schłodzeniu finish jest znacznie przystępniejszy. Nadal jest ostry, ale jednocześnie na języku i podniebieniu wyczuć da się przyjemną słodycz.
– Temp. ok -10 st. C: Po przełknięciu zmrożonej wódki Starka Prestige w ustach pozostaje delikatna słodycz. Rozgrzewa dopiero w żołądku.

Jako podsumowanie chciałbym wyrazić swoją osobista nadzieję, że to co napisałem powyżej ulegnie poprawie z czasem i za jakiś czas Vodka Starka Prestige będzie świecić przykładem .

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • wodka starka opinie
  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-49-starka-prestige/
  • starka prestige 0 5l
  • starka wódka czysta
  • starka wódka czysta 0 5 cena