Santis Malt Dreifaltigkeit to Szwajcarska whisky typu Single Malt, która niedawno pojawiła się na polskim rynku. Jest to whisky leżakowana w małych beczkach używanych wcześniej do produkcji piwa. Według informacji producenta beczki wykorzystane do maturacji destylatu  mają wiek w przedziale 60 – 130 lat. Przed umieszczeniem w nich destylatu zostały one odpowiednio oczyszczone i przygotowane.

Stosunkowo mała objętość beczek wpływa korzystnie na intensywność zachodzenia procesów ekstrakcji związków aromatyczno – smakowych ze ścian beczki. Santis Malt Dreifaltigkeit to whisky produkowana ze słodu suszonego dymem torfowym pochodzącym z miejscowości Gonten. Podczas suszenia w palenisku spalane są dodatkowo wióry pochodzące z różnych gatunków drzewa, co znacząco wpływa na smak finalnego produktu.

Santis Malt Dreifaltigkeit dojrzewa w beczkach przez 5 lat. Butelkowana jest ona z mocą beczki (Cask Strenght) i posiada ona 52% alkoholu. Pijąc ją można wyczuć smak charakterystyczny dla młodej whisky, jednak suszenie słodu w dumie torfowym, oraz wykorzystanie do starzenia beczek o małych objętościach pozwoliło na stworzenie trunku o niecodziennym, pełnym i bardzo intensywnym smaku. Warto spróbować tej whisky, bo bez wątpienia jest to niezwykły trunek. Mimo dosyć młodego wieku oferuje smak, którego próżno możemy szukać u innych whisky w zbliżonym wieku.


Whisky Santis Malt Dreifaltigkeit znaleźć można w sieci sklepów Ballantine’s, oraz dobrych sklepach z alkoholami. Na koniec zapraszam do poniższej noty degustacyjnej, w której starałem się zawrzeć możliwie jak najwięcej informacji o walorach tej whisky.

Informacje Podstawowe

Nazwa: Santis Malt Dreifaltigkeit
Zawartość alkoholu:  52%
Gatunek: Single Malt Whisky
Cena: ok. 235zł/ 0,5l

Nota Degustacyjna

Oko: Intensywny, głęboki brąz z rubinowymi refleksami.
Nos: Główną nutę aromatyczną stanowi zapach domowej wędzarni po całym dniu pracy, bogaty w nuty dymne, oraz aromat wolno wędzonego mięsa. W tle wyczuć można słodki aromat karmelu, cynamonu, goździków , toffi, oraz  suszonych śliwek i żurawiny. Całości towarzyszy wyraźny dymny aromat drzewny i tytoniowy . Pod tym wszystkim można doszukać się jeszcze lekkiego aromatu żywicy i asfaltu.
Smak: Wyraźnie słodowy z intensywnymi nutami torfu i dymu tytoniowego. W tle wyczuć można lekko taniczne  nuty ziaren kakaowca, oraz lekką słodycz miodu, wanilii i kandyzowanej skórki pomarańczowej.
Finish: Posmak zaskakuje bardzo pozytywnie. Jest nieprzeciętnie długi. Dominują w nim nuty dymu torfowego, miodu spadziowego, suszonych liści tytoniu, oraz dębiny i żywicy. Jest intensywny i wyrazisty, ale jednocześnie nie zapycha kubków smakowych.

Za próbkę degustacyjną serdecznie dziękuję firmie Tudor-House!

Whisky Santis Malt Dreifaltigkeit możesz kupić w:

 

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • Säntis Malt mail