Glenlivet 12 YO to whisky obowiązkowa dla każdego miłośnika whisky Single Malt.  Tym bardziej cieszy fakt, że znowu będzie dostępna po kilkuletniej nieobecności.

Glenlivet `12 YO skomponowana jest z destylatów leżakowanych w beczkach po Bourbonie i Sherry. Do produkcji wykorzystywana jest woda ze źródła Josie’s Well, charakteryzująca się wysoką zawartością minerałów i mikroelementów wpływających na jej wyjątkowy smak. Whisky Glenlivet pochodzi z regionu Speyside słynącego z delikatnych whisky z kwiatowymi i owocowymi nutami. Whisky z tego regiony są polecane przede wszystkim osobom , które po raz pierwszy sięgają po whisky.

Destylarnię Glenlivet założył na wydzierżawionych ziemach George Smith. W czasach rozpoczęcia działalności przez G. Smitha produkcja whisky była obwarowana niezwykle wysokimi opłatami skarbowymi, przez co w regionie Speyside, który charakteryzował się trudnymi warunkami terenowymi przez co poborcy podatkowi nie zapuszczali się w tamte rejony, kwitnęła nielegalna produkcja whisky. Doszukać możemy się informacji o około 200 nielegalnie działających gorzelniach w tamtym regionie. Według rodzinnej legendy w roku 1822 kiedy król Jerzy IV przebywał w Edynburgu został on poczęstowany  produkowaną przez Smitha whisky, która niezwykle przypadła mu do gustu. W 1824 roku G. Smith jako pierwszy uzyskał licencję i zarejestrował destylarnię w ramach ustawy Whisky Act (ustanowionej w roku 1823 – legalizowała produkcję whisky i obniżała stawki podatków od jej produkcji). Sąsiednie nielegalnie działające destylarnie bardzo negatywnie zareagowały na ten fakt. Właściciel zaczął otrzymywać listy z pogróżkami przez co sam zaczął chodzić wszędzie z bronią przy pasie, a destylarni strzegli uzbrojeni ochroniarze.

 


Nazwa „The Glenlivet” została oficjalnie zastrzeżona w 1850 roku.

Destylarnia prowadzi produkcję od dnia założenia, aż do dzisiaj z przerwą na okres II Wojny Światowej. Marka Glenlivet jest od 2001 roku w rękach grupy Pernod Ricard.
Sprawdźmy zatem, za co Glenlivet 12 YO jest tak ceniona na całym Świecie.

Podstawowe informacje:

Nazwa: Glenlivet 12 Years Old
Destylarnia: Glenlivet
Zawartość alkoholu: 40%
Gatunek: Single Malt Whisky
Cena: ok. 120zł/ 0,7l

Nota degustacyjna:

Oko: W kieliszku ma intensywnie złoty kolor. Na ściankach pojawiają się średniej długości smukłe łzy. W promieniach światła pojawiają się piękne refleksy.
Nos: Aromat jak na whisky w tym przedziale cenowym jest naprawdę bogaty i zachęcający. Pomimo bardzo szerokiej palety aromatów, którą oferuje ta whisky jest ona bardzo przystępna dla osób , które do tej pory nie miały do czynienia z whisky słodowymi. Zapach jest słodki, alkoholowość nie zalega. Główne nuty aromatyczne tworzą zapachy kwiatów, miodu kwiatowego, aromatu kremówek, wanilii i cytrusów. Tło buduje delikatny aromat dębiny i ziaren kakaowca.
Smak: W smaku nadal przeważa lekka słodycz. Wyczuć można m.in. smak gruszek i jabłek. Towarzyszą im wanilia, pomarańcze i toffi. Lekka oleistość przedłuża kontakt języka i podniebienia z whisky przedłużając możliwość delektowania się jej smakiem.
Finish: Posmak mimo, że krótki to jednak ciekawy. Połączenie cierpkiej dębiny ze smakiem gorzkiej czekolady i lekką słodyczą miodu. Na samym końcu pojawia się zaburzająca całość pieprzność.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz! 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • drinki z glenlivet
  • glenlivet 12
  • glenluvet destylarnia
  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-39-glenlivet-12-yo/
  • the glenlivet 12 opinie