Stroh 40 to marka aromatycznego i mocno rozgrzewającego rumu wywodząca się z Austrii. Produkowany jest z buraków cukrowych, a nie z trzciny cukrowej więc w teorii nie jest pełnoprawnym rumem, możemy sklasyfikować go jednak jako Inlander Rum czyli rum krajowy. Degustując go w ciemno bez wahania stwierdziłem, że piję rum, nie widząc wielkiej różnicy między standardowymi wersjami ciemnych rumów znanych marek – może poza tym, że Stroh 40 jest nieco bardziej intensywny od innych.

Rodzina produktów Stroh jest bardzo szeroka, począwszy do opisywanego tutaj Stroh 40 przez Stroh 60,  Stroh 80, Stroh Jagertee czy Stroh Fire i inne. Sama firma Stroh powstała w roku 1832 w Klagenfurcie. Jej nazwa jak w przypadku wielu znanych marek wywodzi się od nazwiska jej założyciela – Sebastiana Stroh. W prawie każdym austriackim kurorcie narciarskim jednym z najpopularniejszych, trunków jest właśnie rum Stroh.

Sprawdza się świetnie jako dodatek do herbaty, kawy i drinków. Bardzo dobrze smakuje również pity solo. Jak na Austriacki specyfik świetnie rozgrzewa i równie dobrze smakuje.

Podstawowe informacje:

Nazwa: Stroh 40
Producent: Stroh Austria
Zawartość alkoholu: 40%
Gatunek: Inlander Rum
Cena: ok. 50zł/0,5l

Nota degustacyjna:

Oko: Po nalaniu do kieliszka Stroh 40 dumnie prezentuje swój intensywnie bursztynowy kolor. Idealnie przejrzysty, wyraźny i żywy. Po lekkim zakręceniu kieliszkiem pojawiają się piękne długie i smukłe łzy.
Nos: Alkohol jest praktycznie niewyczuwalny. Aromat słodki, wyczuwalne słodkie migdały, cynamon, wanilia i goździki. W tle można odszukać aromat skórek  owoców cytrusowych i miodu. Zapach zapowiada niezwykle rozbudowany smak.
Smak: W ustach czuć moc tego rumu, ale jednocześnie czuć również przyjemną słodycz karmelu i miodu połączoną w korzennymi nutami. Tło budują smaki owocowe, głównie cytrusy, oraz suszone jabłka i gruszki. Połączenie idealne na długie jesienne lub zimowe wieczory.
Finish: Po przełknięciu w ustach na długo pozostaje przyjemny słodko – korzenny posmak z wyraźnymi nutami miodu, cynamonu i goździków. Przyjemnie i intensywnie rozgrzewający.

Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-34-stroh-40/
  • stroh 40
  • drink z rumem stroh
  • rum inlander opinie
  • rum stroh