Stumbras Starka Original to trunek nawiązujący do starosłowiańskiej tradycji, wedle której po narodzinach syna, ojciec napełniał beczkę spirytusem, wkładał do niej liście i młode gałązki ziół i drzew rosnących w okolicy, a po zamknięciu beczki zakopywał ją w ziemi, aby wykopać ją w przeddzień wesela syna i raczyć owym trunkiem gości weselnych.

Stumbras Starka

Jednak z biegiem czasu starką zaczęto nazywać również nalewki ziołowe zarówno te starzone jak i nie poddawane procesowi leżakowania. W tym przypadku mamy do czynienia z nalewką (prawdopodobnie) nie poddawanej starzeniu. Zwracając jednak uwagę na fakt, że starka ta sprzedawana jest w dyskontach nie należy surowo oceniać tego faktu na minus. W mojej opinii zdecydowany i ciężki smak prawdziwej starki mógłby przyrosnąć niejednego konsumenta i zniechęcić do głębszego poznania tej gałęzi alkoholi. Starkę Stumbras można potraktować jako bardzo dobry ‘wstęp’ zachęcający do poznania tej zapomnianej już rodziny szlachetnych alkoholi.

starka opinie

Samo opakowanie jest bardzo eleganckie, butelka z ciemnego szkła, z długą szyjką oraz tłoczonymi napisami po bokach prezentuje się świetnie. Na etykiecie rządzi czerń w połączeniu z białymi i czerwonymi detalami i złotym obramowaniem. Butelka świetnie nada się zarówno na prezent, oraz bardzo dobrze prezentować się będzie na świątecznym stole.
Starka ta bardzo dobrze nadaje się jako elegancki digetif po obfitych świątecznych posiłkach.


Przejdźmy teraz do noty degustacyjnej i przyjrzyjmy się bliżej litewskiej starce.

Informacje ogólne:

 

Nazwa: Stumbras Starka Original

Producent: Stumbras

Zawartość alkoholu: 43%

Typ alkoholu: Nalewka

Cena: 29zł/ 0,5l

Starka Original smak

Oko: Starka ta ma jasno bursztynowy kolor, zostawia na szkle długie i smukłe łzy. Bardzo przyjemny dla oka jest efekt jaki daje załamujące się w niej światło. Ciepła barwa pozytywnie nastawia w chłodne wieczory.

Nos: Lekko miodowa, alkohol nie przebija się na pierwszy plan nawet przy zawartości alkoholu 43%. Obok miodu, wyraźnie można rozpoznać zapach świeżego drewna dębowego.
Subtelny aromat suszonych jabłek, aromat ziołowy w efekcie połączenia wszystkich zapachów przypomina świeże siano, ciężko wyróżnić jakieś konkretne zioła, chociaż gdzieś głęboko w nosie kręci się coś jakby rumianek.
Suszone śliwki i dymny aromat drzewa jałowcowego. Po nieznacznym ogrzaniu zaczyna być wyczuwalna gorzka czekolada, oraz nuty kawy.

Smak: Stumbras Starka jest bardzo oleista, co sprzyja degustacji. Ciało stanowi w jej przypadku karmelowa słodycz, powstała zdecydowanie przez dosładzanie nalewki. Jednak słodycz nie jest dominująca, bo przebija się przez nią cierpkość dymnego drewna prawdopodobnie śliwy, jałowca, a oprócz nich również i dębiny.
Lekko szczypiąca pozostawiająca na krawędziach języka taniczność znaną z wytrawnych win. Słodycz skrywa w sobie delikatne nuty wanilii.

Finish: Po przełknięciu uwydatniają się rozgrzewające nuty ziołowe, wyraźnie można rozpoznać również wytrawny posmak kawy. Alkohol jest bardzo dobrze zamaskowany, przez co po przełknięciu jest on wyczuwalny na języku, ale w gardle zdecydowanie rządzą zioła.

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-19-stumbras-starka-original/
  • starka drinki
  • stumbras starka
  • starka stumbras
  • starka litewska