Ballantine’s to jedna z najpopularniejszych na rynku i najbardziej rozpoznawalnych marek whisky na Świecie. Ciężko spotkać osobę, która nie kojarzy charakterystycznej spłaszczonej prostopadłościennej butelki z ciemnobrązowego szkła.

Historia marki rozpoczyna się z dniem, w którym George Ballantine w Edynburgu otworzył swój sklep, gdzie sprzedawał produkowaną przez siebie whisky. Miało to miejsce w 1827 roku. Jego dewizą było sprzedawanie whisky najwyższej jakości, która będzie zachwycała kupujących i sprawi, że wrócą do jego sklepu.
Przez 10 lat sam prowadził swój sklep, jednak z biegiem czasu jego biznes nabrał impetu, dzięki czemu mógł otworzyć kolejne sklepy w Glasgow. Wtedy również swój pierwszy sklep oddał pod zarząd swojemu najstarszemu synowi- Archibaldowi, a młodszego George’a Juniora wprowadzał w tajniki produkcji.

ballantine's finest opinie

Bardzo szybko “George Ballantine&Son” eksportowali swoją whisky na rynki całego Świata. Wysoka jakość, a co za tym idzie szybko rosnąca popularność marki spowodowały, że w roku 1895 brytyjska Królowa Wiktoria przyznała im Królewską gwarancję jakości (Royal Warrant of Appointment).


Ballantine’s Finest tworzony jest w oparciu o ściśle strzeżoną recepturę z 40 różnych whisky. Whisky wchodzące w jego skład leżakują wyłącznie w beczkach po Bourbonie. W butelce zamknięte są m.in. whisky z destylarni Glenburgie, Scapa i Miltonduff.

Ballantine's

Znając już nieco faktów dotyczących marki Ballantine’s przejdźmy do szczegółowego opisu degustacyjnego Ballantine’s Finest.

Informacje ogólne:

Nazwa: Ballantine’s Finest Blended Scotch Whisky

Dystrybutor: Prenod Ricard

Zawartość alkoholu: 40%

Typ alkoholu: Blended Whisky

Cena: ok 60zł/0,7l

Ballantine's Finest

Oko: W kieliszku Ballantine’s Finest mieni się barwami jasnego złota, połyskując czasem refleksami w tonacjach jasnego bursztynu.

Nos: Przez charakterystyczny aromat, często można spotkać się z opinią (zupełnie fałszywą), że whisky Ballantine’s jest trunkiem ziołowym. W pierwszym kontakcie zdecydowanie rządzi zapach drewna, zboża, oraz delikatny słodki aromat przypominający zioła- z czasem nabiera on kształtów i prawidłowo można rozpoznać, że jest to połączenie aromatu gruszki i kwiatów.

Smak: Jest to bardzo młody blend, więc smak nie jest bardzo skomplikowany. Whisky ta jest bardzo lekko oleista przez co ocena sensoryczna jest nieco utrudniona. Pierwszym zdecydowanym smakiem jest nuta wanilii, do której dołączają z czasem migdały.

Finish: Krótki finisz jest dla młodych whisky cechą charakterystyczną. Tak jest również w tym przypadku. Dominuje w nim lekka dębowa gorycz przełamana lekko majaczącą w tle korzenną nutą cynamonu lub goździka- jednak jest to niezwykle subtelny i ulotny smak.

Tak właśnie wygląda whisky Ballantine’s Finest w relacji moich kubków smakowych. Może ktoś z Was ma inne odczucia?

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • ballantines opinie
  • ballantines finest
  • ballantines
  • whisky ballantines opinie
  • ballantines finest opinie