Żubrówka biała jest bardzo młodą wódką na polskim rynku, jednak jej siła tkwi w niezwykłej sile całej marki Żubrówka. Żubrówka biała zadebiutowała na rynku 15.11.2010 roku. Było to jedno z najbardziej efektowne wejście na rynek wódki, przy czym warto podkreślić, że nie był to tylko jednorazowy doskonały wynik sprzedaży, ale marka cały czas należy do jednej z najlepiej sprzedających się wódek czystych w Polsce.
Receptura tradycyjnej jak i białej Żubrówki jest ściśle chronioną tajemnicą wiadomo natomiast, że Żubrówka biała jest wyprodukowana z żyta. Jest ona poddana sześciokrotnemu procesowi destylacji, oraz unikalnej filtracji z użyciem platyny, która ma zapewnić nieskazitelną czystość i niespotykaną łagodność. Jedno trzeba przyznać- Żubrówka biała w porównaniu do innych wódek żytnich jest naprawdę o wiele łagodniejsza.
Przejdźmy zatem do głównej części, czyli do analizy degustacyjnej Żubrówki białej.
Podstawowe informacje:
Nazwa: Żubrówka Biała
Producent: CEDC International Sp. z o.o.
Surowiec: Żyto
Zawartość alkoholu: 40%
Cena: ok. 22 zł/500ml
Nota degustacyjna:
Oko:
– Temp . pokojowa: Przejrzysta, idealnie czysta.
– Temp. 4-6 st. C: Przejrzysta, idealnie czysta.
– Temp. ok -10 st. C: Przejrzysta, oleista. Lekko opalizująca w świetle.
Nos:
– Temp . pokojowa: Umiarkowanie alkoholowa, w tle aromat ziołowy z leśnymi akcentami. Delikatnie słodka.
– Temp. 4-6 st. C: Delikatnie alkoholowa. Uwydatnia się słodycz, oraz ziołowo – leśny charakter. Wyczuć można akcenty majeranku, trawy i mchu. Delikatna słodycz ciągle się utrzymuje.
– Temp. ok -10 st. C: Alkohol w tej temperaturze nie jest mocno wyczuwalny.
Smak:
– Temp . pokojowa: Lekko ostra, jak na wódkę żytnią przystało, ale bez przesady. Mimo że jest to wódka czysta nie można odmówić jej ziołowego charakteru.
– Temp. 4-6 st. C: Nadal jest lekko ostra, ale zdecydowanie bardziej wyraźny stał się jej ziołowo trawiasty charakter. W smaku wyczuwalne nuty majeranku i świeżego siana. Dosyć wytrawna jak na wódkę w tym przedziale cenowym.
– Temp. ok -10 st. C: Łagodna, rozgrzewająca w przełyku.
Finish:
– Temp . pokojowa: Rozgrzewający, lekko pieprzny. Ciekawy trawiasty posmak, jednak zupełnie inny niż ten znany z klasycznej Żubrówki.
– Temp. 4-6 st. C: Rozgrzewający, lekko ziołowy.
– Temp. ok -10 st. C: Bardzo krótki, rozgrzewający dopiero w dolnej części przełyku.
Podobne wpisy
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:
- https://moje-drinki pl/butelka-wieczoru-13-zubrowka-biala/
- żubrówka biała opinie
- spirits noty degustacyjne zubrowka biala
- zubrowka biala drinki
- zubrowka z trawa smak forum
18 lipca 2018 at 20:22
Uważam, że jakiś rok, może już nawet 2 lata temu Żubrówka bardzo się zepsuła. Zarówno smakowo, jak i jakościowo. Kiedyś piłam tylko Żubrówkę – lubiłam ją za łagodny smak i cenę 🙂 Teraz omijam ją szerokim łukiem – nie da się jej pić, bo wykręca buzię, a na drugi dzień okropnie boli głowa…
Pchela ostatnio opublikował…Butelka wieczoru #53 – Toruńska Ziemniaczana
30 kwietnia 2019 at 12:03
Jedna z gorszych wódek weselnych. Ja chyba bym sie nie odwazył takiego syfu postawic na stole. To jest niski poziom i cena adekwatna do złego smaku.
25 stycznia 2020 at 22:42
Oj, takiej kiepskiej wódki to bym na weselu nie podał. Chyba, że ktoś chce załatwić sprawę najmniejszym kosztem.
6 marca 2021 at 23:23
Najlepsza wódka. Kupiłbym taka zarówno na wesele jak i poprawiny. Gdyby miała ładniejsza butelkę to wszystkim by smakowała.