Jest to jeden z najprostszych i najpopularniejszych drinków, oraz jeden z dwóch najbardziej rozpoznawalnych drinków z rumem. W jego skład wchodzą wyłącznie trzy składniki, a jego wykonanie zajmuje sekundy. Pomimo, że jest to tak banalny napój, ma on bardzo ciekawą historię.

Kuba została całkowicie skolonizowana przez Hiszpanów, jednak na wyspie coraz częściej wybuchały powstania skierowane przeciwko kolonizatorowi. Doprowadziło to do wybuchu wojny hiszpańsko- amerykańskiej w roku 1898. Podczas tej wojny wśród walczącej ludności popularny stał się okrzyk ‘Viva Cuba Libre!’. Wojna zakończyła się utworzeniem na wyspie samodzielnej republiki pod protektoratem USA.

Cuba libre 1
Sam drink powstał kiedy jeden z amerykańskich oficerów do rumu z colą dodał fragment limonki. Kiedy spróbował swojego drinka, z zachwytu krzyknął ‘Cuba Libre’ i tak już zostało.

Drink ten dzięki niezwykłej prostocie i uniwersalnemu smakowi zyskał niezwykłą popularność i szybko pojawił się na listach drinków praktycznie w każdym zakątku Świata.

 

Skład:

50 ml rum jasny
4 cząstki limonki
120 ml Coca-Cola

Cuba libre drink

Wykonanie:

Do wysokiej szklanki wyciskamy sok z trzech cząstek limonki i resztki owocu wrzucamy do środka, szklankę wypełniamy lodem i wlewamy rum. Całość dopełniamy Coca-Colą i dekorujemy cząstką limonki. Podajemy z grubą rurką.

 

Enjoy!

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • drink z rumem ile procent
  • ile procent ma cuba libre
  • moje drinki cuba libre