Dzisiejszy wpis poświęcony jest ciekawemu alkoholowi z destylarni Pircher. Jej początki sięgają czasów średniowiecza, kiedy to w miejscowości Lana (Tyrol)  założony został przez niemieckich krzyżowców klasztor. Jednak destylarnia oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w roku 1884, kiedy  rodzina Pircher od pokoleń zajmująca się produkcją i sprzedażą owoców przejęła klasztorne piwnice. Dzięki doświadczeniu, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie destylarnia zasłynęła z produkcji wyśmienitych owocowych likierów i brandy.

Mimo, że gorzelnia już od dawna nie jest małym lokalnym, rodzinnym interesem, tylko wielką firmą przerabiającą rocznie ponad 25 000 ton owoców, jednak nadal charakteryzuje ją dbałość o każdy szczegół procesów technologicznych i jakość produkowanego alkoholu.


Alkohol, któremu postanowiłem bliżej się przyjrzeć to tradycyjna gruszkowa brandy.

 Pircher-williams-300x300

Dane alkoholu:       

 

Nazwa:  Pircher Williams Christ Pear Spirit from South Tyrol

Zawartość alkoholu:  55%

Typ alkoholu: Brandy

Cena: 92 zł/0,7l

 

Nota degustacyjna:

Oko: Jest bezbarwna, klarowna. Ciekawy efekt można zaobserwować po zmieszaniu z Tonicem, lub innym lekko gazowanym napojem. Alkohol zaczyna wtedy delikatnie opalizować i bardzo ciekawie załamywać światło słoneczne.

Nos: Mocno alkoholowa, z charakterystyczną lecz nie dominującą gruszkową nutą.

Smak: Krzepki, delikatnie słodki, mocno gruszkowy z lekko cierpkim posmakiem charakterystycznym dla tego owocu .

Finish: Krótki i lekko cierpki.

 

Podsumowanie:

Pircher Williams to alkoholol bardzo ciekawy ze względu na mnogość jego zastosowań jako baza do drinków i cocktaili, oraz do spożywania w czystej postaci.  Doskonale komponuje się z lekko gazowanymi napojami typu Indian tonic water etc. Idealnie pasuje do smaku dojrzałych cytrusów.

Dla osób, które lubią delikatne połączenia smakowe mogę polecić kompozycję gruszkowej brandy Pircher Williams z miodem pitnym lub wódką miodową na lodzie z dodatkiem cząstki limonki i kilkoma aromatycznymi liśćmi świeżej mięty.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • pircher williams
  • https://moje-drinki pl/alkohol-wieczoru-3-pircher-williams/
  • williams pircher
  • williams alkohol
  • mitterhof likier gruszkowy williams