Dzisiaj nadszedł czas na wysokie C jeśli chodzi o Whisky. Dalmore 12y.o. to wyjątkowy Single Malt z regionu Highlands, który kryje pod torfową powierzchownością niezwykle bogate wnętrze. Wytwarzana jest ona na wschodnim wybrzeżu Szkocji, nad zatoką Cromarty Firth w miejscowości Alness.

Z pięknie wykonanej butelki spogląda na nas dumny „dwunastak”, czyli jeleń o porożu składającym się z 12 odnóg.

logo-dalmore

Whisky ta ze względu na swój wymagający smak i aromat oraz dosyć wysoką ceną jest mniej popularna.


Dane alkoholu:

 

Nazwa: Whisky Dalmore 12y.o.

Zawartość alkoholu:  40%

Typ alkoholu: Whisky Single Malt

Cena: 170zł/0,7l

 Dalmore-12Y.O.-300x300

Nota degustacyjna:

 

Oko: Bursztynowa, ciemno złota z lekkim mahoniowym odcieniem . Ma bardzo wyrazistą koronę i bardzo długie łzy. Lekko oleista konsystencja.

 

Nos: Mocno alkoholowa i dymna. W późniejszym etapie degustacji daje się wyczuć charakterystyczny aromat dębiny, oraz lekką nutę migdałów. Po rozcieńczeniu wodą źródlaną daje się wyczuć subtelny kwiatowo- słodowy aromat, z nutą zapachową przypominającą domowy chleb z kamiennego pieca.

 

Smak: Smak bardzo krzepki, ciężkawy jako pierwszy w kubki smakowe uderza ciężkawy posmak dębiny. Dopiero po rozcieńczeniu wodą, whisky otwiera podwoje swego smaku. Wyczuwalny staje się delikatny smak czekolady i ziaren kawy, lekki posmak cytrusów, oraz pikantność papryki- nie pieprzność, a właśnie pikantność. Ma ona lekko oleistą konsystencję, która delikatnie osnuwa język i podniebienie pozostawiając długi i złożony finish.

 

Finish: Dalmore 12y.o. ma lekko torfowy, stopniowo zanikający i przechodzący w karmel i cynamon długi finish.

 

Podsumowanie i ocena:

 

Jest to naprawdę wyjątkowa Whisky. Jej smak potraf zachwycić każdego, nawet wybrednych koneserów. Dodatkowo butelka, w której zamknięta jest Dalmore 12y.o. zasługuje na hołd z mojej strony. Nie jedno złe słowo padło z moich ust na temat butelek alkoholi, ale jeśli o tę butelkę chodzi to dla mnie jest jedną z najładniejszych butelek dla whisky. Piękne szkło, idealny ciężar i grubość szkła, a do tego ten majestatyczny jeleń.

Polecam ją zwłaszcza doświadczonym degustatorom i osobom, które miały już wcześniej kontakt z whisky słodową i potrafią z niej czytać.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • whisky z jeleniem
  • alkohol z jeleniem
  • https://moje-drinki pl/alkohol-wieczoru-2-whisky-dalmore-12y-o/
  • whisky jeleń
  • dalmore 12 cena