Miodula Prezydencka to produkt firmy Toorank nawiązujący do znanego i cenionego w Polsce już od wielu pokoleń, a najbardziej znanego na południu Polski trunku, czyli wódki na miodzie. Receptura tego alkoholu pochodzi z rejonu Beskidów i jest to tradycyjny przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Miodula

Producent bardzo dużą wagę przyłożył, aby zachowane zostały wszelkiego rodzaju detale związane z produkcją tej wódki. Tak więc do jej wytwarzania wykorzystywany jest wyłącznie miód pochodzący z Beskidów i Podbeskidzia i jest to wyłącznie miód spadziowy.


Tak samo sprawa ma się z drewnem dębowym, z którego wykonywane są beczki, w których leżakuje Miodula Prezydencka przed rozlewem do butelek i zakorkowaniem.
Firma Toorank bardzo dużą wagę przykłada do jakości tego trunku- każda butelka posiada odręczny podpis świadczący o przebiegu kontroli jakości przed dopuszczeniem danej partii do rozlewu i dystrybucji.

 

Dane alkoholu:

Nazwa: Miodula Prezydencka

Producent: Toorank

Zawartość alkoholu: 40%

Typ alkoholu: Alkohol leżakowany w beczkach dębowych

Cena: 98,00 zł/0,5 l

Notka degustacyjna:

Oko: Barwa złota z mocnym, ciemno żółtym refleksem- lekko bursztynowym. Wyraźna korona, oraz bardzo mocno zarysowane łzy. Barwa Mioduli cieszy oko kiedy podziwiamy jej barwę. Światło padające na kieliszek z Miodulą załamuje się w efektowny sposób, tworząc w kieliszku niezwykłą grę świateł, która podnosi wrażenia wzrokowe na jeszcze wyższy poziom.

Nos: Bardzo mocno zarysowana nuta alkoholu, jednak jednocześnie już od pierwszego wdechu czuć wyraźną miodową nutę. Stopniowo z czasem do miodowego bukietu dołącza zapach dębiny, jednak nie jest on tak intensywny jak w innych alkoholach starzonych- jest on o wiele bardziej subtelny i wymagający niemałego doświadczenia.

Smak: Dosyć mocno oleista- co jest oczywistą zasługą użytego w procesie produkcji miodu, w wyniku czego pity alkohol dłużej pozostaje w naszych ustach pokrywając delikatnie język i podniebienie. Od samego początku wyczuwamy wyraźny smak miodu spadziowego, który w połączeniu z alkoholem tworzy wyjątkowy lekki i delikatny smak, a jednocześnie wyraźny z długim miodowo- dębowym finiszem. Co ciekawe i bardzo przyjemne, posmak dębiny, który przeszedł do Mioduli podczas leżakowania staje się wyczuwalny kiedy już przełkniemy alkohol. Nie przewyższa on jednak smaku miodu, lecz staje się jego swoistym dopełnieniem. To właśnie razem tworzą harmoniczną jedność.
Podsumowanie:

Miodula Prezydencka oferuje nam naprawdę bardzo szeroki wachlarz smaków związanych z różnorakimi składnikami miodu użytego w procesie produkcji. Jest to alkohol dedykowany dla osób, posiadających już doświadczenie w dziedzinie degustacji alkoholi starzonych. Przemawia za tym również cena jak i dostępność na rynku, niestety nie wszędzie dane nam będzie kupić Miodulę.

Ocena:

Osobiście oceniam ją dosyć wysoko i polecam osobom, które potrafią wyszukiwać smaki i aromaty ukryte pośród alkoholu. Dla początkujących może okazać się nieco zbyt wymagająca. Oznacza to, że poza smakiem miodu nic innego nie uda się im wyczuć.

Miodula jest dosyć wymagająca i polecam ją dla osób o wykształconym smaku- w skrócie dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych w sztuce degustacji alkoholu.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • miodula prezydencka
  • miodula prezydencka przepis
  • miodula przepis
  • miodula
  • miodula prezydencka cena