Zaczynając swoją przygodę z barmaństwem każdy adept tej sztuki staje przed dylematem jakie alkohole zakupić w pierwszej kolejności, aby jak najmniejszym kosztem móc wykonać jak największą ilość  różnorodnych drinków. Nie ma sensu ukrywać,  że barmaństwo to bardzo „drogi sport” od sprzętu poczynając, poprzez szkło i alkohole po wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy.

Dlatego też wychodzimy z pomocą ku osobom zaczynającym swoją barmańską drogę. Istnieje pewien kanon alkoholi, który niezbyt wygórowanym kosztem pozwoli wykonać dosyć pokaźny wachlarz drinków, a zestaw ten można bez obaw nazwać imprezowym niezbędnikiem.

Oto nasz alkoholowy niezbędnik:

1)      Wódka

Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że pierwsze miejsce w niezbędniku zajmuje właśnie wódka. Jest to uniwersalna baza do wielu prostych drinków, a dodatkowo jest tania i powszechnie dostępna w przeciwieństwie np. do niektórych likierów. Jej wybór zależy  już tylko od indywidualnych preferencji, jednak zachęcamy do postawienia na czystą dobrej jakości.

wódka

2)      Gin

Dlaczego właśnie gin? 99% początkujących barmanów marzy, żeby zrobić wytrawne martini, a to właśnie gin jest jego głównym komponentem. A kiedy odejdzie już ochota na martini można używać go do przygotowania naprawdę pokaźnej listy napojów. Zakres cenowy ginów dostępnych na polskim rynku jest dosyć szeroki i można kupić gin ze średniej półki cenowej za akceptowalną cenę. Dla przykładu Gin Lubuski kosztuje około 30 zł za butelkę o pojemności 0,7 l. Dodatkowym atutem ginu jest fakt, ze bardzo dobrze komponuje się z owocami cytrusowymi, a jeśli nie przyda się w barmańskich rewolucjach zawsze można podarować go dziadkowi lub wujowi na tzw. lepsze „trawienie”.

gin lubuski

3)      Rum

Trzecie miejsce na liście zajmuje rum. Jest to alkohol, bez którego żaden bar nie może się obejść. Niektórzy twierdzą, ze rum jest fundamentem każdego królestwa. Zwłaszcza Twojego, choć małego i początkującego. Barman, który nie potrafi zrobić Mojito albo Cuba libre to żaden barman. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rumu, a przyzwoite butelki można kupić już w przedziale 30-50zł.

rum

4)      Wermut (Vermouth)

W swoim barku dobrze mieć jakiś vermouth, jest to bardzo popularny alkohol, który dobrze smakuje sam jak również w drinku. Na początku wystarczy najpopularniejszy vermouth ‘bianco’, a wraz z rozwojem Twojej kariery możesz poszerzać swoją kolekcję alkoholi o kolejne odmiany tego wina.

martini wermut

5)      Whisky

Nie ma baru, w którym nie ma whisky, nikt nie każe kupić Ci Single Maltów, ale choć jeden z najpopularniejszych blendów powinien znaleźć się w Twoim mini barze. Szanujący się barman powinien znać kilka drinków z whisky.

johnnie-walker-RL

6)      Blue curacao

Ten likier o charakterystycznej niebieskiej barwie to ikona w każdym barze. Warto posiadać go również w swoim zbiorze, aby móc wnieść nieco więcej koloru do swoich drinków. Dobrze prezentujący się wizualnie drink- zachęca do skosztowania! Wystarczy blue curacao, wódka, sok jabłkowy i orzeźwiający drink gotowy. Cena dostępnych na rynku likierów z niższej półki cenowej to około 30zł.blue curacao

7)      Amaretto

Ten migdałowy likier to ‘przyjaciel’ wielu kobiet, jeśli chcesz zdobyć poklask u płci pięknej powinien on stać się również Twoim przyjacielem. Więcej na temat tego likieru możesz przeczytać tutaj.

DSCF4480

 

Oto siedmiu wspaniałych, których poznać powinien początkujący barman, ( i dzięki którym skompletujesz swój bar). Na sam początek te kilka alkoholi powinno pozwolić Ci wykonać wiele drinków, którymi zaskoczysz  znajomych i przyjaciół. Oczywiście jeśli fundusze pozwalają Ci na większe zakupy warto zainteresować się innymi likierami i alkoholami mocnymi.
Warto też wiedzieć co nieco na ich temat, aby móc zabłysnąć swoją wiedzą wśród przyjaciół lub klientów podczas przygotowania dla nich drinków. To idealny moment by wspomnieć o pochodzeniu whiskey lub innych drinkach na jej bazie itd.

Enjoy!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • https://moje-drinki pl/7-wspanialych-niezbednik-alkoholowy-poczatkujacego-barmana/
  • alkohole do drinków
  • WODKA
  • zestaw alkoholi do drinków
  • podstawowe alkohole dla barmana