Seef to jedno z mniej znanych w Polsce piw belgijskich. Nazywane było ‘szampanem ludzi pracujących’ dzięki swojej wyraźnej kwaskowatości.  Jest to piwo górnej fermentacji warzone w Antwerpii. Okres jego największej świetności przypadł na przełom XIX i XX wieku.  Jednak pierwsza wojna światowa przełamała dobrą passę piwowarów z Antwerpii. Niemieccy żołnierze zagrabili całe wyposażenie browaru w celu przetopienia go na sprzęt wojskowy. Po latach nieobecności rozpoczęto poszukiwanie oryginalnych receptur, zapisków na temat procesu produkcji, oraz wskazówek piwowarów. Na szczęście wszystko się udało i pierwszą eksperymentalną partię uwarzono w 2012 roku. Początkowo miała to być pojedyncza partia, jednak odniosło ono wiele sukcesów na branżowych imprezach, dzięki czemu postanowiono nie przerywać produkcji. Sukcesy na kolejnych imprezach udowodniły, że była to trafiona decyzja.

seef (800x536)

Seef składa się z niesłodowanych ziaren jęczmienia, pszenicy, owsa i gryki. Udało się nawet odnaleźć oryginalny szczep drożdży , który znajdował się w banku drożdży na uniwersytecie w Leuven. W procesie produkcji używane są wyłącznie lokalne odmiany chmielu- w smaku delikatniejsze i mniej agresywne niż polski chmiel. Piwo to dodatkowo jest refermentowane w butelce, czemu zawdzięcza naturalny osad.


Informacje podstawowe:

Browar: Antwerpse Brouw Compagnie N.V.

Nazwa: Seef
Ekstrakt: NN
Zawartość alkoholu: 6,5% obj.
Gatunek: Belgian Ale
Cena: Około 6 zł za butelkę 0,33l

 piwo seef

Nota degustacyjna:

Barwa: Seef jest piwem o słomkowej barwie, jednak nie jest przejrzyste ze względu na naturalny osad powstający w butelce. Piwo to nalewamy w standardowy sposób dla piw pszenicznych- 2/3 objętości butelki nalewamy w standardowy sposób, pozostałą jedną trzecią pozostawiamy w butelce i mieszamy nią, aby wymieszać piwo z osadem, a następnie przelewamy je do pokala.

Piana: Piana bardzo krótka, charakterystyczna dla piw mętnych i mocno kwaśnych. Ze względu na tą pianę porównywane było do szampana.

Aromat: Zapach nie jest skomplikowany, zdecydowanie dominują w nim cytrusy. Ze względu na wykorzystany chmiel aromat wzbogaca  się o nuty bananów.

Smak: Jak już zostało powiedziane w smaku dominuje zdecydowana kwaskowatość. Mocno wyczuwalne drożdże, w tle pojawia się wytrawny smak chmielu. Piwo jest bardzo mocno nagazowane, przez co bardzo szybko odczuwalny jest efekt działania alkoholu.

Podsumowując jest to bardzo ciekawe piwo, jednak intensywna kwaskowatość i intensywne nagazowanie wpływa na to, że nie da się go pić w dużych ilościach. Jest to zdecydowanie piwo do degustowania, każdy kto szuka piwa innego niż typowe polskie koncernowe wypusty, w tym piwie znajdzie coś dla siebie.

Zdecydowanie polecam!

 

Enjoy!

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:

  • piwo palm gdzie kupić