O istnieniu Wratislavia Vodka dowiedziałem się od moich czytelników, chociaż na rynku dostępna jest już od 1997 roku. Po kilku prośbach o opisanie tej wódki w przeglądzie ruszyłem na poszukiwania, które okazały się niełatwą sprawą. Wódka Wratislawia produkowana jest przez Akwawit Wrocław i największą popularnością cieszy się właśnie na terenie Dolnego Śląska. Na terenie małopolski udało mi się zdobyć butelkę dopiero w jednym z większych hipermarketów.
Z informacji, które udało mi się odnaleźć na stornie producenta wynika, że z założenia jest to wódka, która ma godnie reprezentować miasto Polsce i na świecie, również podczas wszelkiej maści uroczystości. Warstwa wizualna spełnia powyższe założenia w 100%. Butelka zamknięta jest korkiem, a zdobiąca ją litografia XV – wiecznego Wrocławia sprawia że butelka jest swoistym dziełem sztuki.
Jak wygląda więc kwestia jakości samej wódki? Po spróbowaniu nasunęło mi się na myśl podobne porównanie jak w przypadku wódki Toruńskiej Czystej – jest to świetne połączenie dobrej wódki wykonanej w starym stylu z uwzględnieniem aktualnych trendów.
Wódka ta świetnie sprawdzi się zarówno jako prezent, ale również może być dobrym wyborem, dla osób szukających wódki, która może stanowić kompromis zarówno dla osób lubiących tradycyjny smak wódki, oraz wódki łagodne. Dlaczego tak mówię? Odpowiedzi udzielę w formie noty degustacyjnej.
Podstawowe informacje:
Nazwa: Wratislavia Vodka
Producent: Akwawit Wrocław
Surowiec: Mieszanka zbóż (głównie pszenica)
Zawartość alkoholu: 40%
Cena: ok. 25zł/0,5l
Nota degustacyjna:
Oko:
– Temp . pokojowa: Idealnie przejrzysta.
– Temp. 4-6 st. C: Idealnie przejrzysta.
– Temp. ok -10 st. C: Przejrzysta, podczas nalewania i w kieliszku lekko oleista.
Nos:
– Temp . pokojowa: W aromacie wyczuwalna umiarkowana alkoholowość. Ukrywa ona pod sobą zbożową słodycz i odrobinę słodkiej śmietanki.
– Temp. 4-6 st. C: Oziębiona nie drażni alkoholem, za to uwydatnia się jej słodki zapach ziaren zbóż i śmietanki.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona jest praktycznie neutralna.
Smak:
– Temp . pokojowa: W temperaturze pokojowej w smaku panuje równowaga pomiędzy zbożową słodyczą i paprykową pikantnością. Zaskakująca, trochę inna – w mojej opinii ciekawa wódka.
– Temp. 4-6 st. C: Po schłodzeniu balans przesuwa się zdecydowanie w stronę słodyczy. Oprócz wyczuwanej w temperaturze pokojowej zbożowej słodyczy, wyczuć można jeszcze, nuty słodkiej śmietanki i wanilii. Rozgrzewająca paprykowa nuta ogranicza się do roli tła.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona smakuje bardzo łagodnie. W smaku pozostaje jedynie umiarkowana zbożowo – śmietankowa słodycz.
Finish:
– Temp . pokojowa: Po przełknięciu w ustach najpierw pozostaje paprykowa ostrość, która szybko przechodzi w miodową słodycz. Rozgrzewa w przełyku i żołądku.
– Temp. 4-6 st. C: Schłodzona pozostawia przyjemny i łagodny śmietankowo – miodowy posmak. Rozgrzewa głównie w żołądku.
– Temp. ok -10 st. C: Zmrożona pozostawia w ustach delikatny i zaskakujący posmak lodów śmietankowych. Przyjemnie rozgrzewa w żołądku.
Podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli masz jakieś propozycje – nie krępuj się, pisz!
Podobne wpisy
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. z fraz:
- wratislawia wodka
- wratislavia wódka
- Starka prestige
- wódka wratislavia
- wratislavia vodka
24 maja 2018 at 10:27
Dzięki wielkie za uwzględnienie mojej prośby i opisanie tej wódki 🙂
Uwielbiam Pana czytać i czekam na kolejne butelki 🙂